Üst üste iki açıklama

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, toplumsal bir uzlaşma sağlanmadan yapılacak anayasa değişikliğinin, hiçbir zaman toplumun malı olamayacağını savundu.

Yalçınkaya, Başsavcılık'ta üye Baki Çoban için düzenlenen törende Anayasa değişikliğine dair açıklamalarda bulundu. Konuşmasında hâkim ve savcıların toplumdan kopuk insanlar olmadığını belirterek başlayan Yalçınkaya, Anayasa düzenlemelerinde toplumsal mutabakata dikkat çekti.
Yalçınkaya, ''Anayasa değişikliğinin cumhuriyetin ve demokrasinin geleceği adına hassas bir şekilde toplumsal uzlaşma sağlanarak toplumun yararı gözetilerek yapılması gerekir.'' dedi.

''Bu toplumsal uzlaşma sağlanmadan yapılacak değişiklik hiçbir zaman toplumun malı olamaz'' diyen Yalçınkaya, ''Anayasa Mahkemesi ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu(HSYK)'na Danıştay ve Yargıtay'dan üye seçim biçimi demokrasiye aykırıdır.'' diye konuştu.

Hazırlanan değişiklik paketiyle kurumların siyasallaşmasının önünün açılacağını belirten Yalçınkaya, bu düzenlemeyle -HSYK'da Adalet Bakanı ve müsteşarının bırakılmasıyla- yargının hükümetlerin kullandığı bir araç haline getirilmesinin yolunu açacağını vurguladı.Yalçınkaya, ''Yargıyı iktidarların müdahalesinden uzaklaştırılmasını sağlayacak kurallar getirilmelidir.'' açıklamasında bulundu.

AK PARTİLİ SUAT KILIÇ'TAN JET YANIT

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın, Anayasa Komisyonu'nda görüşmeleri devam eden Anayasa değişikliği teklifine yönelik eleştirilerine yanıt verdi. Kılıç, "Benzer eleştirileri Türkiye'deki siyasi partilerden, muhalefet partilerinden ve CHP'den duyuyoruz" dedi.

Kılıç, Meclis'te gazetecilerin Yalçınkaya'nın, Anayasa değişikliği teklifine yönelik eleştirilerinin hatırlatılması üzerine, "Benzer açıklamalar muhalefet partileri ve CHP'den de dinliyoruz. CHP'nin öne sürdüğü tezlerden bu açıklamaların farkı yok. Eleştiriler arasında sıkı bir paralellik var" dedi.

Kılıç şöyle dedi: "Eleştiriler arasında sıkı bir paralellik var. Bizim yaklaşımımız belli ve değişmedi. Anayasa'nın ilk üç maddesine aykırı değil. Hukuku zorlayan yorumlardan kaçınılmalıdır. Hukukçular daha büyük bir özenle kaçınmalıdır. Türkiye cumhuriyeti laik demokratik sosyal bir devlettir değil bu değerleri tartışmak, tartışma konusu bile yapmak kemsinin aklından geçmez. Hele AKP'nin aklından hiç geçmez. Teklif sağlam bir demokrasi ve hukuk reformudur. Anayasanın ilk üç maddesine paraleldir. Anayasanın başında belirtilen ilk üç maddeye de, Cumhuriyetin temel hedeflerine de kuvvetler ayrılığı ilkesine de paraleldir."

BİZE ULAŞIN