Erdoğan'dan esnafa destek

Erdoğan Esnafa Destek Planı'nı açıklarken yaptığı konuşmada, yaklaşık 1 milyon 900 bin esnaf ve sanatkarımızı yakından ilgilendiren eylem planını değerlendirdi.

DESTEK PAKETİNDEKİ 7 ANA MADDE ŞÖYLE:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı destek paketindeki 7 ana maddeyi şöyle sıraladı;

1-Kredi ve finansman şartlarının iyileştirilmesi:

Halkbankası tarafındna esnaflara yüzde 50 faiz desteğine devam edeceğiz. KOSGEB destek programlarında esnaf ve sanaatkarlar öncelikli olacak. proje bazında destekleyeceğiz

2- Vergi ve istihdam yükümlülüklerinin azaltılması

'Halen esnaf muaflığı kapsamındaki meslek kolları için, 'vergiden muaf esnaf belgesi' uygulaması getiriyoruz. Gelir vergisi kanunu tasarısında, basit usulden gerçek usule geçen esnaf ve sanatkarların şartlar oluştuğunda basit usulde vergilendirilmelerini sağlayacak düzenlemelere yer vermeyi planlıyoruz.

Eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin geliştirilmesi başlığı altında; esnaf ve sanatkarlara yönelik mesleki eğitimi geliştireceğiz, ihtiyaç olan alanları tespit ederek, bu alanlarda geliştirme ve uyum kursları düzenleyeceğiz. Çıraklık eğitimi kapsamındaki sorunların giderilmesine yönelik mevzuat düzenlenmesi yaparak, eğitim süresi ve içeriğindeki sorunları çözeceğiz

3- Eğitim ve danışmanlık desteklerinin geliştirilmesi:

Esnafların eğitim ve gelişimlerine yönelik yapılan destekler artırılacak.

4- Girişimciliğin desteklenmesi

Esnaf ve sanatkarın değişim ve dönüşümüne katkı sağlayacak yenilikçilik ve girişimcilik projeleri desteklenecek.

5- Altyapı, kümelenme ve ortaklık projelerinin desteklenmesi

Altyapı, kümelenme ve ortaklık faaliyetlerinin desteklenmesi başlığı altında da yeni ürün ve üretim modelleri geliştirmek ve ürünleri ticarileştirmek için, esnaf ve sanatkarlar ile üniversiteler arasındaki işbirliğini geliştirecek. Bundan sonra küçük sanayi sitelerinin yapımında TOKİ'nin imkanlarını kullanılacak.

6- Hukuki yapının düzenlemesi

Esnafı temsil eden 3 bin 125 oda, 82 birlik, 13 federasyon ve 1 konfederasyonun dağınık bir yapı oluşturulacak ve bu yapının meslek kuruluşlarının maliyetlerini artırarak, gelirlerinin görev giderlerini karşılamasını imkansız hale getirdi.

Erdoğan, ''Sadece bu dağınık yapıyı sürdürmenin yıllık maliyeti 400 milyon lirayı buluyor. Bu sorunu çözmek için 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanununda değişiklik yapacak, meslek örgütlerini daha dinamik ve güçlü hale getireceğiz'' dedi.

7- Esnaf ve zanaatkarların Avrupa Birliği programlarından faydalanmaları sağlanacak

Bu programa göre, yaklaşık 14 milyon avroluk kaynağı, esnaf ve sanatkarlarımız da dahil olmak üzere programdan yararlanabilecek ilgili tüm tarafların proje hazırlama ve geliştirme kapasitesini artırmak üzere kullanacağız

BİZE ULAŞIN