3 madde için tavrını hemen ortaya koy

"Önüne gittiğinde iş işten geçmiş olur" diyen Baykal, "Önerilerimizi değerlendirmemekten pişman olabilirler" diye konuştu

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yaptığı, "Üç maddeyi ayırıp referanduma götüreceğini açıklasın pakete destek verelim" önerisi için "Geç kalınıyor" uyarısı yaptı. "Oylamadan önce açıklasın, paket önüne gittiğinde iş işten geçmiş olur" diyen Baykal, "Biz samimiyetle Türkiye'nin gelecekte karşılaşacağı büyük sıkıntıları ve kutuplaşmaları önlemeye çalışıyoruz. Yarın daha sıkıntılı tablolar ortaya çıktığı zaman bizim bu önerilerimizi reddetmenin pişmanlığı, üzüntüsü ortaya çıkabilir" dedi. Baykal, SABAH'a yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

YANIT YOK

Biz samimi olarak önerilerimizi yaptık. Hiç parti ve kişisel kaygıya kapılmadan, Türkiye'nin geleceği için konuştuk. Uzlaşma yolunu gösterdik. Ama henüz bir yanıt gelmedi.
(Cumhurbaşkanı Gül'ün "Önüme gelmeden, görmeden bunu yapmam doğru olmaz" dediği yönündeki haberlerle ilgili) Evet, bazı yazarlar bunu yazdı. Ama oylama sonrası, önüne geldiği zaman iş işten geçmiş olacak. Biz 'oylama öncesi bilirsek' demek istiyoruz. Bunun formülü vardır. Yapmak isterse olur. Bir araya gelinebilir, anlayışını, düşüncesini söyler. Öyle bir şey yok.
Cumhurbaşkanı ilgileniyor olsa, oylamadan önce bizimle bir temas kurar, bizden anlayışımızı dinler, kendi anlayışını söyler. Bunu yapmıyor. Başbakan da bu önerimizle ilgili değil. İlgilense hemen gereğini yaptırır. Böyle bir niyeti yok.
Biz yaptığımız öneride samimiyiz. Bizim davranışımız bundan sonra, Türkiye'nin yeni sıkıntılarla karşılaşmamasını sağlamaya yönelik. Bizim bu değerlendirmelerimiz dikkate alınmazsa Türkiye bir süre sonra büyük sıkıntılarla karşılaşacak.
Sıkıntılar ortaya çıktığında bizim önerilerimizin değeri, önemi daha iyi anlaşılacak. Bunu reddetmenin vebali zaman içinde daha açıkça görünecektir.
Mağduriyet duygusunu siyasetten uzak tutmamız lazım. Gerçeklerle, Türkiye'nin hassasiyetlerini gözeterek adımlar atılmalı. Onun için de herkese görev düşer o görevlerin yerine getirilmesi lazım.

BİZE ULAŞIN