Başsavcı arandı ama müdahale yok

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Aslan Güner ise Başbuğ'un girmediği gündeme dair hassas konulardaki soruları şöyle yanıtladı:

HİLMİ ÖZKÖK- ÇETİN DOĞAN ATIŞMASI: Çok hoş bir şey olduğunu söylemek mümkün değil.

BAŞBUĞ'UN İMZASI YOK: (Balyoz darbe planının hazırlandığı iddia edilen seminerle ilgili olarak) Sonuç raporunda o dönem Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı olan şimdiki Genelkurmay Başkanımızın ismi ve imzası yok.

SAVCILAR ARANDI MI: (Balyoz soruşturması 3. dalgasında savcıların telefonla arandığına ilişkin iddialar üzerine) Yasalar gereği savcılar, görevde olan askerler için Merkez Komutanlıkları ile irtibata geçiyor. İstanbul Merkez Komutanlığı savcılarla rutin görüşmeler yapıyor. Gönderilen yazıda imzası olmadığı için İstanbul Merkez Komutanlığı, Başsavcıyı arayarak, haberi olup olmadığını sormuş. Bu doğal bir işlemdir. Başka şeyle karıştırılıyorsa buna üzülürüz. Başsavcılıkla, savcılarla ilgili iddia edilen şeyler doğru değil.

ANAYASA PAKETİ: Özellikle kendimizle ilgili konularda görüş verdik.

MAYIN AÇIKLAMASI: (Hakkâri'nin Çukurca ilçesinde 7 askerin şehit olduğu mayın patlaması ile ilgili olarak) Askeri Savcımız dosyayı inceleyecek. Başka soruşturmalar, dinlemeler yapacak. Bu aşamada birilerini suçlu yada suçsuz gibi göstermek ne kadar doğru? Tek dileğim hızlı bir soruşturma yapılır, müspet, menfi, ne denecekse hızlı denir.

BİZE ULAŞIN