'Biz silahsız uçuyoruz Yunanistan örnek alsın'

Mareşal Fevzi Çakmak'ın anma töreninde konuşan Org. Başbuğ, Türk uçaklarının Ege'de yıllardır silahsız uçtuğunu belirterek, "Her Yunan uçağı silahlı kalkıyor" dedi

İstiklal Savaşı kahramanı, Osmanlı'nın son, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak'ın ölümünün 60'ıncı yılı dolayısıyla Genelkurmay'da düzenlenen tören, "Askerin siyasete ilgisi, TSK'nın morali, namaz kılan komutan simgesi" çerçevesinde ilginç mesajlara sahne oldu. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ konuşmasında, Çakmak'ın, Atatürk ve İsmet İnönü ile birlikte kader arkadaşı olduğunu belirtti. Bir ara Balkan Savaşları'na değinen Başbuğ, İttihat Terakki ile askerin siyasetin içinde yer almasını da yenilginin nedenleri arasında gösterdi. Çakmak'ın hayatının anlatıldığı panelde ise Prof. Dr. Ergün Aybars'ın, "Mareşal muhafazakardı. Beş vakit namaz kılardı. Atatürk seyahatlerde 'Fevzi Paşa hazretleri ve diğer arkadaşlar namazlarını kılsın' der ve konvoyu durdururdu" bilgisini verdi.

CUMHURİYET YILLARINDAN UYARLAMA: Başbuğ, Kurtuluş Savaşı yıllarının zorlukları ile güncel bağlantı kurdu ve şunları söyledi: "Fevzi Çakmak, İnönü ve Atatürk kader arkadaşı. Bu üçlü kadro, belki de Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük şansı. Mareşal Çakmak, asli görevi dışındaki konulara önem vermiyor. Bilerek ve isteyerek gölgede kalıyor. Karamsarlığa ve umutsuzluğa düşmüyorlar. Acı olayları ve buhranlı dönemleri göğüslemeyi başaranların bugünkü temsilcileri TSK'nın moral, disiplin değerlerini, birlik ve bütünlüğünü kimse yıkamaz."

YUNANİSTAN SİLAHSIZ UÇSUN (Gazetecilerin "Yunanistan'la bahar havası var. Bu durum Ege'deki uçuşlara yansır mı?" sorusu üzerine): Biz Ege'de silahsız uçuyoruz. Yunanistan önce silahsız uçsun. Her kalkan uçakları silahlı kalkıyor. Biz iyi niyetimizi koruyarak yıllardır Ege'de silahsız uçuyoruz. Onların uçakları full silah yüküyle uçuyor. Türkiye uluslararası hukuktan doğan haklarını her zaman koruyacak ama bizim hiçbir zaman kriz yaratma düşüncemiz yoktur. Bu arada, Buşbuğ'un dün bu açıklamaları gerçekleştirdiği saatlerde Genelkurmay'ın internet sitesine konulan duyuruda Yunanistan'a ait savaş uçaklarının, eğitimdeki Türk uçaklarına iki kez müdahale ettiği bilgisi yer aldı.

BALKAN SAVAŞI NİYE KAYBEDİLDİ?
Başbuğ, 1. Balkan Savaşı'na ilişkin şu yorumu yaptı: "Nedenleri nedir? Herkesin ilk aklına gelen 'Efendim İttihat Terakki, asker siyasetin içinde olduğu için...' Yenilginin nedenlerinden birisi midir? Evet ama tek nedeni olarak ifade edilmesi doğru değil. Bugün özellikle yabancı yayınlarda biraz daha gerçekçi değerlendirmeler yer alıyor. Örneğin yenilginin ana nedenlerinden bir tanesi Osmanlı ordusunun her alanda taarruzi harekatı kabul etmesi. Derin konu ama biraz daha iyi incelemekte yarar var.''

BİZE ULAŞIN