Ahmet Türk'e saldırı

Samsun'daki Bulanık olayları davası çıkışında Ahmet Türk'e yumruk atıldı.

Muş'un Bulanık ilçesinde 15 Aralık 2009'da düzenlenen olaylı gösterinin ardından tutuklanan Turan ve Metin Bilen kardeşlerin Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmasına başlandı. Duruşmayı izleyen kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk, adliye çıkışında yumruklu saldırıya uğradı.

Bulanık'ta geçen aralık ayında, DTP'nin kapatılmasını bahane eden grubun gösterisinde çıkan olaylarda esnaf Turan Bilen'in ateş açması sonucu Kemal Ağcan ile Necmi Oral'ın ölmesi, 10 kişinin yaralanmasıyla ilgili dava Samsun'da görülüyor.

Duruşmayı, BDP Milletvekileri Sırrı Sakık ve Nuri Yaman ile kapatılan DTP'nin eski milletvekileri Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk da izledi.

Duruşma çıkışı açıklama yapan Ahmet Türk, daha sonra aracına binmek isterken bir kişinin yumruklu saldırısına uğradı. Olaya güvenlik güçleri müdahale etti.

Adliye binasının karşısında bulunan bir grup ise terör örgütü aleyhine slogan attı. BDP Milletvekili Sırrı Sakık, polise tepki göstererek gerekli güvenlik önlemlerinin alınmadığını iddia etti.

Daha sonra Ahmet Türk ve BDP milletvekilleri TBMM plakalı araçlarına binerek Adliye önünden uzaklaştı.
Olayla ilgili 2 kişinin gözlatına alındığı bildirildi.

GÖREVDEN ALINDILAR

Samsun'da, kapatılan DTP'nin eski genel başkanı Ahmet Türk'e yapılan saldırıyla ilgili 2 polis müdürü açığa alındı.

Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, olayla ilgili soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdür Yardımcısı Cemal Issı ile Asayiş Şube Müdür Yardımcısı Murat Alkan'ı açığa aldı. Samsun Valiliği'nden, Vali Hasan Basri Güzeloğlu imzasıyla yapılan açıklamada şöyle denildi:
"12 Nisan 2010 tarihinde ilimizde gerçekleşen ve kapatılan DTP'nin genel başkanı Ahmet Türk'e yapılan saldırıyla ilgili olarak yürütülen soruşturma çerçevesinde İl Emniyet Müdür Yardımcısı 2. Sınıf Emniyet Müdürü Cemal Issı ve Şube Müdürü 4. Sınıf Emniyet Müdürü Murat Alkan, valiliğimizce görevden uzaklaştırılmıştır. Soruşturma idari ve adli olarak çok yönlü sürdürülmektedir."

''AHMET TÜRK'ÜN BURNU KIRILDI''

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Samsun'da yumruklu saldırıya uğrayan Ahmet Türk'ün burnunun kırıldığını, alnında yarık oluştuğunu bildirdi.

VALİDEN YUMRUK AÇIKLAMASI HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ


Muş'un Bulanık ilçesinde 15 Aralık 2009'da düzenlenen olaylı gösteriyle ilgili Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşma sonrasında yumruklu saldırıya uğrayan kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk, Samsun Kavak Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

AA muhabirinin telefonla görüştüğü BDP Milletvekili Sırrı Sakık, Ahmet Türk'ün adliye çıkışında saldırıya uğradığını anımsatarak, ''Saldırı nedeniyle Ahmet Türk'ün burnu kırıldı, alnında yarık oluştu. Benim makam aracımın şoförü de saldırı nedeniyle yara aldı'' dedi.

Türk'ün Samsun Kavak Devlet Hastanesine tedavi altına alındığını belirten Sakık, ''Şu anda röntgen çekiliyor. Tedavisinin ardından Ankara'ya yola çıkacağız'' diye konuştu.

Muş'un Bulanık ilçesinde 15 Aralık 2009'da düzenlenen olaylı gösteriyle ilgili Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmayı izlemeye gideceklerini İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile bakanlık müsteşarına bildirdiklerini ifade eden Sırrı Sakık, ''Biz, İçişleri Bakanı Atalay ve bakanlık müsteşarına duruşmayı izlemeye geleceğimizi söyledik. Duruşma çıkışında polis ciddi önlem almıştı. Ancak saldırı sırasında güvenlik güçleri duruma seyirci kaldı. Hatta güvenlik güçlerinden bazıları arkadaşlarımızı darp ettiler. Benim makam aracım ve telsizimiz de zarar gördü'' iddiasında bulundu.

Polislerin saldırıya müdahale etmediklerini ileri süren Sakık, ''Olaylar görüntülerde açıkça gözüküyor. Polisler şeklen güvenlik tedbiri almış. Saldırı, yüzlerce güvenlik arasında oldu. Duruşma çıkışında, bağırmaları duydum ve polise, bunları durdurması için çağrıda bulundum. Buradaki saldırıda ihmali olan emniyet müdürünün derhal görevden alınması gerekir'' dedi.

SALDIRANLARIN KİMLİKLERİ BELİRLENDİ

Kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk'e yumruklu saldırıda bulunan ve gözaltına alınan iki kişinin kimlikleri belirlendi. Samsun'da, Muş Bulanık olayları davasının görüldüğü adliye çıkışında Ahmet Türk'e yumruklu saldırıda bulunan şahısların İsmail Çelik (27) ile Uğur Keskinsoy (22) olduğu öğrenildi.
Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nce gözaltına alınan ve sorgulaması devam ed

BİZE ULAŞIN