Anayasa diyalogunda CHP'den 4 alternatif

Liderlerin açıklamalarıyla başlayan anayasa diyaloğunda dün CHP teklifini yazılı olarak iletti. CHP, 3 maddenin paketten ayrılması için AK Parti'ye 4'lü formül önerdi

CHP lideri Deniz Baykal'ın "Anayasa paketindeki üç madde ayrılsın. Pakete destek verelim" önerisi ile başlayan ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ABD yolunda "yasal zemini varsa biz varız" yanıtı ile yeni bir boyut kazanan anayasa satrancı dün hız kazandı. CHP, üç maddenin anayasa paketinden ayrışmasını içeren teklifini yazılı olarak AK Parti yönetimine sundu. İki parti arasında yapılan görüşmelerde CHP 3 maddenin nasıl ayrışabileceğine ilişkin 4'lü formül önerdi. AK Parti kanadından formüllere ilişkin bir yorum gelmedi sadece ABD'de olan Erdoğan'ın dönmesinin beklenilmesi gerektiği belirtildi. Anayasa değişiklik paketinin Meclis Anayasa Komisyonu'nda görüşüldüğü sırada CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, komisyon salonuna gelerek AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ile görüştü ve randevu talebinde bulundu. Randevunun saat 13.15'e verilmesi üzerine CHP Grup Başkanvekilleri Kemal Anadol, Hakkı Süha Okay ve Kemal Kılıçdaroğlu dün öğle saatlerinde Bozdağ, Ayşenur Bahçekapılı, Suat Kılıç, Mustafa Elitaş ve Nurettin Canikli ile bir araya geldi.

BİR SAATLİK GÖRÜŞME

Bir saat süren görüşmede CHP, Baykal'ın "Anayasa paketindeki üç madde ayrılsın. Pakete destek verelim" sözleri çerçevesinde 3 maddenin nasıl ayrışabileceğine ilişkin görüşleri dile getirdi. AK Parti Grup Başkanvekilleri formüle ilişkin bir yorum yapmazken, "Sayın Başbakanın dönüşünü bekleyelim" görüşünü dile getirdiler. İşte CHP tarafından gündeme getirilen 4'lü formül:
KOMİSYONDA AYRIŞSIN: 27 maddelik paketin 3 maddesi komisyonda ayrışır. Paket 24 madde olarak Genel Kurul'a iner. Sonra da 3 madde komisyonda ele alınır ve Genel Kurul'a getirilir.
KOMİSYON GERİ ÇEKSİN: Müzakereler uzar ve paket Meclis Genel Kurulu'na gelirse 3 madde komisyon tarafından geri çekilsin ve ayrı bir paket olarak hazırlansın.
PAKET İKİ PARÇA HALİNDE OYLANIR: Anayasanın 175'inci maddesi uyarınca teklif Genel Kurul'da ikiye ayrılarak oylansın. Bu çerçevede paketin 27'inci maddesindeki "Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer ve halkoyuna sunulması halinde tümüyle oylanır" maddesi "iki parça halinde oylanır" şeklinde değiştirilir.
CUMHURBAŞKANI İNİSİYATİF ALIR: Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 3 konuyu içeren maddeleri referanduma götüreceğini önceden deklare eder.

CEVAP 'ABD DÖNÜŞÜ'
CHP Grup Başkanvekilleri Kemal Anadol, Hakkı Süha Okay ve Kemal Kılıçdaroğlu dün öğle saatlerinde AKP Grup Başkanvekilleri Bekir Bozdağ, Ayşenur Bahçekapılı, Suat Kılıç, Mustafa Elitaş ve Nurettin Canikli ile bir araya geldi. Görüşme sonrasında CHP'li Anadol, AK Parti'nin Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yurt dışından dönüşünden sonra ve Meclis'teki müzakereleri başlamadan önce, yanıt vereceğini ifade etti.

BİZE ULAŞIN