Başbakan'dan Türk'e 'geçmiş olsun' telefonu

ABD'de bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan kendisine bilgi iletilmesinin ardından telefonla Ahmet Türk'ü arayarak 'geçmiş olsun' dileğinde bulundu, bir şeye ihtiyacı olup olmadığını sordu. Türk, konuyu yakından takip ettiğini söyleyen Erdoğan'a nezaketinden dolayı teşekkür ederek, "Gerginlik yaşanmasını istemem. Benim yaşadığım saldırı önemli değil. Üzüntüm gerginliğe dönüşmesi olur. Bu konuda gerekeni yapacağım, özenli olacağım" dedi. Ahmet Türk'e yumruklu saldırıyla ilgili diğer mesajlar şöyle:

Cumhurbaşkanı Vekili, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin:
Sayın Türk'e yönelik bu çirkin saldırının hiçbir haklı sebebi olamaz. Toplumsal huzur ve barışımızı bozmaya yönelik bu provokatif saldırının tüm boyutlarıyla ortaya çıkarılacağına ve gözaltına alınan failin gereken cezaya çarptırılacağına inanıyorum.

Bülent Arınç(Başbakan Yardımcısı):
Sayın Türk'e yapılan bu saldırıdan büyük bir üzüntü duydum. Dilerim, bu saldırı, Anayasa değişikliği arifesinde, ülkedeki huzurlu ortamı bozmayı hedeflemek isteyen bazı provokatörlerin tertiplerinden biri olmasın."

Selahattin Demirtaş (BDP Genel Başkanı): Alçakça ve hain saldırıyı kınıyoruz. Saldırının ardından İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ı aradım. Sayın Bakan, vali ile görüştüğünü, saldırının bireysel olduğunu söyledi. Sayın Vali, derinlikli soruşturmayı 30 saniyede sürdürmüş, 60 saniyede sonuca varmış, bizim de içimiz rahatladı! Samsun Valisi, Emniyeti hakkında soruşturma açılmalıdır. Van'daki yumurtalı saldırı da ciddi bir olaydır. Bu ciddiye alınmazsa tavrımızın CHP gibi olmayacağını Sayın Başbakan'ın bilmesi gerekir.

Deniz Baykal (CHP Genel Başkanı):
Üzüntüyle karşıladım. Siyasi hayatımızda sokak saldırılarına yer yok. Umarım bunu en kısa zamanda herkese anlatmayı başarırız.

Salih Kapusuz (AK Parti Genel Başkan Yardımcısı): Türkiye'nin birlik ve beraberliği açısından dikkatli olunması gereken bir dönemden geçiliyor. Zarar veren bu insanlık dışı tavır ve davranışları tasvip etmiyoruz.

HÜKÜMETİ GÖREVE ÇAĞIRDI
Kemal Anadol (CHP Grup Başkanvekili):
Hukuk devleti ve demokrasimiz açısından son derece talihsiz bir olay. Şiddetle kınıyorum. Van'da Sayın Baykal ve CHP otobüsüne taşlı, yumurtalı saldırı sonrasında Samsun'da meydana gelen bu olay çetelerin sokağa indiğini göstermektedir.

Tunca Toskay (MHP Genel Başkan Yardımcısı): Tasvip etmiyoruz. Herkes kanaatini söyler; hoşlanırız, hoşlanmayız ama işi sokakta kavgaya dönüştürmek fayda getirmez. Türk toplumunu bu hale Başbakan Erdoğan'ın yanlış politikaları getirdi. Türk'ü ayrıca 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, bazı bakanlar, CHP' ve AK Partili bazı milletvekilleri arayarak "geçmiş olsun"dileklerini ilettikleri öğrenildi.

BİZE ULAŞIN