'İrticayla Mücadele Eylem Planı' iddianamesinde Dalan 1 numara

Ergenekon soruşturması kapsamında Bedrettin Dalan ile ıslak imzası olduğu öne sürülen Albay Dursun Çiçek'in de aralarında olduğu 7 kişilik iddianame tamamlandı

Ergenekon soruşturması kapsamında AK Parti ve Fethullah Gülen'i bitirme planı olarak bilinen "İrticayla Mücadele Eylem Planı" belgesiyle ilgili soruşturma tamamlandı. 3'ü tutuklu 7 şüphelinin bulunduğu iddianamenin bir numarası ise hakkında önceki gün yakalama kararı çıkarılan Bedrettin Dalan. Özel Yetkili Cumhuriyet Savcıları Fikret Seçen ve Zekeriya Öz'ün hazırladığı iddianame yaklaşık 300 sayfadan oluştu. İddianamede Bedrettin Dalan ile birlikte, "İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nda ıslak imzası olduğu belirtilen Deniz Piyade Kurmay Albay Dursun Çiçek, belgenin Ankara'da bürosunda ele geçirildiği avukat Serdar Öztürk, Başbakan Erdoğan'ın ses kaydını yayınlayan Ulusal TV İstihbarat Şefi Ufuk Akaya, Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Deniz Yıldırım ile Dalan'a gözaltına alınacağını söylediği ileri sürülen MİT'çi Ö.Y.'nin bulunduğu belirtildi.

ÇİÇEK'E MÜEBBET İSTEMİ
İddianamede Albay Dursun Çiçek'in, "Ergenekon örgütü üyesi olmak" ve "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebir ve şiddet kullanarak ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması talep edildi. 4 Haziran 2009'da Ankara'da, avukat Serdar Öztürk'ün bürosunda, Albay Çiçek'in imzasının yer aldığı iddia edilen "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" belgesi bulunmuş, avukat Öztürk, tutuklanmıştı. Yurtdışına kaçtığı iddia edilen işadamı Bedrettin Dalan hakkında, önceki gün "Yakalama kararı" çıkartılmıştı. Karar, emniyete ve tüm sınır kapılarına gönderildi. Yakalama kararı, yurtdışında bulunan Bedrettin Dalan hakkında çıkartılacak olan Kırmız Bülten'in ilk aşaması olduğu belirtildi.

BİZE ULAŞIN