'Ülkenin kaderi etkilenir' uyarısı

Yargıtay, Anayasa değişikliği konusundaki görüşlerini Meclis Başkanlığı'na gönderirken, HSYK ile ilgili maddeler için, "Ülkenin kaderini etkileyebilecek oluşum gerçekleştirilmeye çalışılıyor" uyarısında bulundu. Yargıtay Başkanlar Kurulu'nun önceki günkü oturumunda oluşturulan görüşler 10 sayfa halinde Meclis'e gönderildi.
Anayasa Mahkemesi'ne yargı dışından yapılacak atamaları bu kurumun Yüce Divan sıfatıyla da yargılama yapacak olması nedeniyle eleştiren Yargıtay, Yüce Divan görevinin tamamı hukukçulardan olan bir kurula verilmesi gerektiğini belirterek kendisine işaret etti.
Başkanlar Kurulu, Adalet Bakanı ve müsteşarının HSYK'dan çıkarılmasını istedi. Yargıtay, başka ülkelerde HSYK konumundaki kurumlara yargıçlar dışından da üye atandığı eleştirisine, "Örneklenen ülkelerin tarihi ve sosyal koşulları ile yargı makamlarının oluşumu ve yapısı dikkate alınmamıştır" karşılığını verdi. HSYK ile ilgili değişiklik için, "Yasal altyapısı hazırlanmadan geçici hükümlerle, ülkenin kaderini etkileyebilecek bir oluşum gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır" denildi.
BİZE ULAŞIN