CHP'den Anayasa Mahkemesi'ne dava dilekçesi gibi şerh

CHP, komisyon aşamasını geçerek TBMM Genel Kurulu görüşmelerini bekleyen anayasa paketine ilişkin muhalefet şerhini verdi. 20 sayfalık muhalefet gerekçesi adeta Anayasa Mahkemesi'ne açılacak iptal başvurusunun dilekçesi gibi kaleme alındı. CHP, "Teklifin komisyon gündemine alınmasında eylemli içtüzük ihlali yapıldığını ve ayrıca teklifin bir bölümünün Anayasanın 2 ve 4. maddelerine açıkça aykırı olduğunu" iddia etti. Bu arada HSYK, Anayasa Mahkemesi ve parti kapatmayı kapsayan 3 konunun paketin dışına çıkarılması tekliflerini iki gündür sürdürdükleri turda AK Parti, MHP, BDP, DSP ve TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'e veren CHP Grup Başkanvekilleri Kemal Anadol, Hakkı Süha Okay ve Kemal Kılıçdaroğlu ise basın toplantısıyla iktidar partisine uzlaşma çağrısı yaptı. CHP ekibi AK Parti'ye "Dar parti hesaplarıyla değil Türkiye'nin çıkarlarıyla hareket edin" dedi. Muhalefet şerhinin satırbaşları şöyle:
İmza sahteciliğine ilişkin suç bulguları henüz ortadadır. Birinci teklifin varlığını korurken ikinci teklifin incelenme sürecinin de buna göre yapılması gerekirdi. Komisyon Başkanı eylemli İçtüzük ihlali yapmıştır.
Kuvvetler ayrılığı ilkesi ayaklar altına alınırken, hukuk devleti ilkesi ortadan kaldırılmak istenilmektedir.
Teklif, anayasanın Cumhuriyetin temel ilkelerini düzenleyen 2. ve Anayasanın 'değiştirilemeyecek ve değiştirilmesi teklif edilemeyecek' hükümlerini düzenleyen 4. maddelerine aykırıdır. Öte yandan MHP'li üyeler, Anayasa değişikliği konusunda Anayasa Komisyonu raporuna muhalefet şerhi koydu.zŞerhte, teklifin kutuplaşma ve gerilim siyasetinin ürünü, niyetin de halis olmadığı belirtildi.

BİZE ULAŞIN