Eşcinsellerin eylemi Carfagna'yı şaşırttı

"Eşcinsellik hastalıktır" diyen Aliye Kavaf, eski bir şov kızı olan İtalyan Bakan'ı ağırladığı toplantıda, salonda bulunan eşcinsellerin protestosuna uğradı

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin "Eğer evli olmasaydım onunla hemen evlenirdim" dediği eski bir model ve şov kızı olan İtalya Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Bakanı Maria Rosaira Carfagna bir konferans için Ankara'ya geldi. İtalyan Kültür Enstitüsü tarafından düzenlenen "Eşit Fırsatlar ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği: İtalya ve Türkiye Deneyimleri" başlıklı konferansta ilk olarak Carfagna konuştu. Sözlerine "Cinsiyet eşitliği bizim ülkelerimiz için de son derece önemli" diyerek başlayan Carfagna, kadına şiddet gösterenlere asla acınmaması ve hoşgörü gösterilmemesi gerektiğini vurgulayarak, "Çünkü şiddet üstüne gidilmedikçe büyüyor. Toplumun yarısı kadındır. Eğer kadınlar ezilecek olurlarsa asla demokrasi, uygarlık ve gelişme söz konusu olmaz" dedi.

PAMUK'TAN ALINTI

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'un "Herkes bir yıldızdır ve herkesin kendine benzeyen bir yıldızı vardır" sözünden alıntı yapan Carfagna, "Dilerim bu iki toplum yıldızlarında buluşsun. Birbirimizin sırdaşı olalım ve dünyadaki tüm kadınlar için yıldız oluşturalım" diye konuştu. Daha sonra kürsüye Kadından Sorumlu Devlet Bakanı Aliye Kavaf çıktı. Bu sırada salonun arka sıralarındaki Kaos GL derneği üyesi grup, ellerindeki kartonları kaldırarak Kavaf'ı "Eşcinsellik hastalıktır, tedavi edilmeli" sözlerinden dolayı protesto etti. Grubun kartlarında "Eşcinsellerden ailelerinden özür dile, Nefret etme özür dile, Düşünce özgürlüğü değil doğrudan ayrımcılık özür dile" yazıları yer aldı. Güvenlik görevlileri duruma müdahale edince protestocular bu kez "Eşcinseller susmayacak" sloganı attı. Kavaf konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlamadan İtalyan Bakan Carfagna ile salondan ayrıldı.

BİZE ULAŞIN