Adli Tıp: İbrahim Şahin'in cezai ehliyeti tam değil

İkinci Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından eski Özel Harekât Daire Başkanvekili İbrahim Şahin'in cezai ehliyeti olup olmadığına ilişkin Adli Tıp raporu mahkemeye gönderildi. 5 kişilik heyet tarafından imzalanan raporda, Şahin'in "suçlandığı suça karşı cezai ehliyetinin tam olmadığı" oy birliğiyle bildirildi. Adli Tıp raporuna dayanılarak avukatlarınca tahliyesi istenen Şahin, asker ve polislerden suikast timi kurarak tedhiş planı hazırlamakla suçlanıyor.

'BOMBALARI İMHA ETMEDİLER'
Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından eski Yarbay Mustafa Dönmez; Ümraniye, Poyrazköy ve Zir Vadisi'nde ele geçirilen bombaların "birebir" aynı olduğunu ileri sürdü. Dönmez ele geçirilen ve imha edildikleri ileri sürülen el bombalarının aslında imha edilmediğini, polis tarafından diğer operasyon bölgelerine de konulduğunu, bu bombaların imal yıllarının, kafile ve tape numaralarının birbirleriyle aynı olduğunu öne sürdü.

TUBİTAK'A GÖNDERİLECEK
Öte yandan, Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmata ilişkin 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın dünkü duruşmasında, tutuklu sanık Levent Bektaş'ın avukatı Hüseyin Ersöz, barkavizyondan, ıslak imzanın nasıl taklit edildiğini anlattı. Müvekkilinin imzasının bilgisayar programıyla belge üzerine taşındığını savunan Ersöz, ıslak imza taklidi yapılan makinelerin 800-4 bin dolar arasında fiyatla temin edilebildiğini söyledi. Mahkeme heyeti, tahliye kararı çıkmayan duruşmada dava konusu 1 no'lu CD ve 3 no'lu DVD'nin inceleme için TUBİTAK'a gönderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma ise 14,15 ve 16 Temmuz'da yapılacak.

BİZE ULAŞIN