"İşte farkı görüyorsunuz"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Antalya Havalimanı İç Hatlar Terminali ve Antalya-Kemer-Tekirova bölünmüş Karayolu'nun açılışını yaptı.

Antalya Havalimanı'ndan telekonferans sistemi ile Antalya Havalimanı Yeni İç Hatlar Terminali ve Antalya-Kemer-Tekirova bölünmüş yol açılışını yapan Başbakan Erdoğan, daha önce 11 yılda yapılan iç hatlar terminalinin 3 katı daha büyüğünü ve 11 ayda yapıldığını ifade etti. Daha önceki hükümetler döneminde yöneticilerin Ankara dışına çıkmadığı için yatırımların geç yapıldığını belirten Erdoğan, "İşte burada Ankara'da yatanla Ankara dışına çıkanın farkını görüyorsunuz." dedi.

Antalya İç Hatlar Terminali'nin 25 yıldan bu yana Antalya'ya, Türkiye'ye hizmet verdiğini dile getiren Erdoğan, bu zamanda 6 kez tadilat yapıldığını söyledi. Yeni yapılan terminal binasının işletmesini 2024 yılına kadar özel sektöre bir şartla ihale ettiklerini ifade eden Erdoğan, "Burayı alacaksın, işleteceksin ama terminali Antalya'nın markasına, potansiyeline yakışır bir şekilde yeniden inşa ederek daha da büyüteceksin. ICF Airport yönetim olarak büyük bir sorumluluk örneği göstermek suretiyle hemen işe soyuldu. Özel sektör ile yapılan bu işbirliği sayesinde Antalya'ya 11 ay kadar kısa bir sürede eski terminal binasından 3 kat büyük bir terminal binası kazandırdık. Terminal binasının yapımı ocak ayında tamamlandı. Eski terminal binası 11 yılda tamamlandı, şimdi ise 3 kat daha fazla kapasiteyle olmasına rağmen 11 ayda tamamlandı." şeklinde konuştu. Yeni iç hatlar terminalinin 100 milyon euroya mal olduğunu anlatan Erdoğan, devletin kasasından harcama yapılmadığını açıkladı.

Erdoğan, "Antalya dünya standartlarında bir turizm kenti haline geliyor. O nedenle hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyoruz. Her şeyden önce Antalya Türkiye'nin dünyaya açılan vitrinidir. Antalya'nın vizyonu da havalimanıdır." dedi.

Bir vatandaşın, 'Anayasa'yı unutma' demesi üzerine Başbakan Erdoğan, "Anayasa ile yatıyoruz, anayasamız ile kalkıyoruz. Hiç unutmayız." diyerek cevap verdi.

"DUBLE YOLU MEŞRUBAT SANDILAR"

Antalya-Kemer-Tekirova duble yolun açılışını da yapan Erdoğan, eskiden bu yolun ölüm yolu olduğunu kaydetti. Yolun eski halinde iki aracın yan yana gidemediğini ifade eden Erdoğan, "Yola çıkarken biz dedik ki '15 bin kilometre Türkiye'de duble yol yapacağız.' Önce şaşırdılar bazıları 'Duble meşrubat' anladı. Halbuki biz duble yol dedik." şeklinde konuştu.

79 yıl boyunca Antalya'ya yapılan bölünmüş yol toplamının 199 kilometre olduğunu kaydeden Erdoğan, yedi buçuk yılda AK Parti olarak 172 kilometre yol yaptıklarını belirtti. Tüneller hakkında bilgi veren Erdoğan şunları söyledi: "Bu tüneller haberleşme, görüntüleme, yangın sistemleri ile donatılmış tünellerdir. Normal zamanda bu güzergahta ortalama 21 bin 882 araç geçişi olurken turizm sezonunda bu ortalama günde 50 bine kadar çıkıyor. Tüm bunlar bir arada düşünüldüğünde bu tünellerin Antalya için ne kadar büyük bir önemi olduğu bir vaka."

Erdoğan, Antalya'nın turizm şehri olduğunu dile getirdi. Antalya'nın dünyaya açılan kapı olduğunu söyleyen Erdoğan, "Herkes Antalya'ya tatil beldesi olarak bakabilir. Biz Antalya'ya geleceğin şehri olarak bakıyoruz. Antalya yeşili ile sportif alanları, kongre ve yayla turizmi ile çok daha etkin bir hale geliyor. Artık 4 mevsim çalışan turizmde etkinlikler alanı bir destinasyonumuz olarak görev ifa edecek. Artık Dünya'da gittiğimiz yerlerde Antalya dediğimiz zaman not bellidir." diye konuştu.

Konuşmanın ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan telekonferans sistemi ile önce tünellerin açılışını, ardından iç hatlar terminalinin açılışını gerçekleştirdi.

Açılış törenine Başbakan Erdoğan ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, ICF Airports Yönetim Kurulu Başkanı Alexander Paul Zinnel, ICF Airports Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serhat Çeçen ve çok sayıda AK Partili vatandaş katıldı.

BAKAN YILDIRIM: MEDENİYET YOLCULUĞUNDA KARARLI ADIMA DEVAM

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Antalya'yı doğusuyla, batısıyla diğer illere bölünmüş yollar ile bağladıklarını söyleyerek, Türkiye'nin medeniyet yolculuğunda kararlı adımlar ile yürümeye devam ettiğini söyledi.

İÇ HATLAR YENİ TERMİNALİ 100 MİLYON EURO

Törende açılış konuşmasını yapan IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, yeni iç hatlar terminalinin yapımının 11 ay sürdüğünü belirterek, yatırımın 100 milyon Euro'ya mal olduğunu söyledi. Çeçen, yapılan yeni terminalle 45 milyon gelen ve giden yolcuya hizmet vereceğini belirtti.

BİZE ULAŞIN