Türk Dünyası Çeşme'de

İkinci Uluslararası Türk Dünyası Kültür Kongresi'ne 274'ü yerli, 167'si yabancı olmak üzere toplam 441 kişi katılacak

Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü ve Türk Dil Kurumu işbirliğiyle düzenlenen İkinci Uluslararası Türk Dünyası Kültür Kongresi, Pazartesi günü Çeşme Altınyunus Otel'de başlayacak. 19-25 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek kongreye 274'ü yerli, 167'si yabancı olmak üzere toplam 441 kişi katılırken 76 oturumda 414 bildiri sunulacak. Kongre hakkında bilgi veren Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Fikret Türkmen, kongreyi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün himayesinde gerçekleştirdiklerini söyledi. Türkmen, 53 üniversite temsilcisinin kongrede bildiri sunacağını dile getirdi. Türk Dünyası Kültür Kongresi'nin birincisinin 4 yıl önce yine Çeşme'de yapıldığını hatırlatan Türkmen, Türk Dünyası Edebiyatı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Metin Ekici ve Yard. Doç. Pınar Fedakar'la birlikte yaptığı değerlendirmede amaçlarının Türk Dünyası'nda kültür alanında çalışanları biraraya getirmek olduğunu ifade etti. Türkmen, şöyle konuştu: "Maksadımız şu anda güncel olarak neler üzerinde çalışıyorlar, birbirlerine ne gibi katkı sağlayabilirler bunları görmelerini sağlamak ve bilim kuruluşları arasında da bir kontak kurup birbirlerine nasıl destek olabileceklerini görmek. Ayrıca genç kuşak araştırma görevlilerine dünyayı tanıtmak ve birbirleriyle tanışmalarını sağlamayı hedefledik. Bu vesileyle İzmir'in Ege Üniversitesi ve enstitümüzün tanıtımını da yapacağız." Kongreye çok büyük ilgi gösterildiğini, 800'den fazla başvuru olduğunu, yaklaşık 400'üne olumsuz yanıt vermek zorunda kaldıklarını belirten Türkmen, "Başvuranların yarısına olumsuz yanıt vermemizin nedeni, onların bildirilerinin kötü olması değil, tamamen oteldeki sayının sınırlı olmasıdır. Keşke tüm başvuruları alabilseydik. Gelemeyen arkadaşlarla inşallah bundan sonraki toplantılarda buluşacağız" dedi.

ÖDÜL TÖRENİ
Türkmen, kongre öncesinde öğrencileriyle yaptıkları anket çalışması doğrultusunda 2009 yılında Türk Dünyası'na sanatsal, kültürel ve ekonomik açıdan katkı sağlayanlara ödül verme kararı aldıklarını söyledi. Türkmen kongrede Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık'a Türki Cumhuriyetlere önemli yatırımlar yapması nedeniyle, Azeri Sanatçı Azerin'e Türklük duygusunu en iyi ifade etmesi nedeniyle ve İstanbul Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Turan Yazgan ile Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı'na Türk kültürünü iyi yansıtmaları nedeniyle ödül vereceklerini kaydetti.

ALAÇATI PAZARINI GEZECEKLER
Pazartesi günü başlayacak kongrede bildirilerin sunulması ve ödül töreninin yanısıra sosyal etkinlikler de yapılacak. Değişik günlerde Grup Mecaz Konseri, Halk Oyunları Gösterisi, Aşıklar Atışması, Karagöz gösterisi, kukla gösterisi, Türk dünyası müzikleri konseri ve Azeri sanatçı Azerin konseri gerçekleştirilecek. 24 Nisan'da katılımcılar izmir turu yapacaklar, ya da Alaçatı Pazarı'nı gezecekler.

BİZE ULAŞIN