'Seçim sonrası yeni anayasa'

Başbakan Erdoğan, 2011 seçimi için planladıkları kampanyada, halktan anayasanın tamamen değiştirilmesi için oy isteyeceklerini açıkladı

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, konuk olduğu 24 TV'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, seçimden sonra yeni anayasa mesajı verdi: "2011'den sonra çok daha köklü bir anayasa değişikliğini milletimizden yetkiyi aldığımız zaman yaparız. Yetkiyi almak için de seçim kampanyamızın önemli bir kısmını bunun üzerine inşa ederiz."

TASARRUF GÜL'DE

CHP lideri Baykal'ın anayasaya ilişkin önerisini "sulandırılmış, gayri ciddi" olarak niteleyen Başbakan Erdoğan, CHP'nin Cumhurbaşkanı Gül'ü mindere çekme çabasında olduğunu belirtti. Erdoğan, "Sayın Cumhurbaşkanı 3 maddenin referanduma gitmesini isteyebilir. O tasarruf Cumhurbaşkanımıza ait. Anamuhalefetin arzusu da yerine gelmiş olur" dedi.

SEÇİM SONRASINA KALMAZ

Başbakan sözlerini şöyle sürdürdü: "O üç madde... Götürelim halka. Başta da söyledik. Yola çıkarken bizimle bunu konuşsalar 3 madde için anlaşırdık. Diğer maddeleri beraber çıkaralım, 3 madde için de halka gidelim, biz bunun kararını CHP ile verebilirdik. Ama CHP yönetimi daha taslağı kendilerine sunmadan 'biz bunu Anayasa Mahkemesine götürürüz'ü dillendirmeye başladılar. 3 maddeyi seçim sonrasına bırakma düşüncemiz yok."

YETKİ ALIRSAK YAPARIZ

Bir gazetecinin, anayasa değişikliğinin Anayasa Mahkemesince iptal edilmesi durumunda seçimlere yeni bir anayasa temasıyla gitmeyi düşünüp düşünmeyecekleri sorusuna Erdoğan'ın yanıtı şöyle oldu: "Yeni bir dönemde şu adımını attığımız, mini paket diyelim buna, bu bizim için önemli bir merhale. 2011 seçimlerinden sonraki dönem için çok daha köklü bir anayasa değişikliğini milletimizden yetkiyi almamız halinde biz yaparız." Gelecek seçimlerde kampanyanın önemli bir kısmını yeni anayasa üzerine inşa edeceklerini söyleyen Erdoğan, "Çünkü Anayasa'daki bazı maddeler ciddi manada bizim yasa yapmamızı da engelliyor" ifadesini kullandı. Anayasa değişikliği paketinin demokratik anlamda Türkiye'ye özgüven getireceğini kaydeden Başbakan, Anayasa değişikliğini "Milli birlik ve kardeşlik projesinin önemli bir adımı" olarak niteledi. AB ve ABD'nin anayasa değişikliğine olumlu baktığını söyleyen Erdoğan MHP tabanından da bu yönde mesajlar aldığını belirtti.

BİZE ULAŞIN