180 euroya otobüsle İstanbul-Münih hattı

Volkanik bulut nedeniyle uçuşları iptal olan turistler, çaresiz tren ve otobüslere akın etti. THY'nin son 4 günde 485 uçuşu iptal oldu

İzlanda'da patlayan yanardağın oluşturduğu kül bulutları yüzünden uçak seferlerinin iptal olması üzerine havalimanlarında mahsur kalan turistler çareyi, karayolunda buldu. Otobüsle Almanya'nın Münih kentine gitmek isteyenler 180 euro, trenle Macaristan'ın başkenti Budapeşte'ye gitmek isteyenler ise 202 lirayı gözden çıkarıyor. Selanik'e otobüsle gitmenin bedeli ise 116 lira... Devasa kül bulutu yüzünden uçak seferleri yapılamazken, iptallere de her gün bir yenisi ekliyor. THY, son 4 günde 485 uçuşunu iptal ederken, yolcuların havalimanı çilesi de aralıksız devam ediyor. Banklarda ve yerlerde uyuyarak ya da iskambil oynayarak vakit geçiren yolculara, TAV ve BTA firmaları yiyecek ve çay ikramı yapıyor. THY ise hava sahası açık olan Roma, Barselona, Madrid, Simferopol, Atina'ya ek seferler koydu. THY'den yapılan açıklamada, bilet rezervasyon değişikliği ve bilet iptallerinde ücretlendirme farkına bakılmadan işlem yapılacağı belirtildi.

10 BİN TURİST BEKLİYOR

Avrupa-Türkiye Turizm İş Konseyi Başkanı ve TUI Halding Danışmanı Hüseyin Baraner ise Antalya'daki turistlerden 200'ünün hava yoluyla Portekiz'in Faro kentine götürüldüğünü ve buradan da kara yoluyla ülkelerine hareket ettiklerini söyledi. Baraner, TUI ile gelen 2 bin tatilcinin Antalya'da ülkelerine dönmeyi beklediklerini bekleyen toplam turist sayısının ise 10 binin üzerinde olduğun tahmin ettiğini söyledi. Avrupa'ya gidebilmek için trenleri tercih eden turistler, İstanbul-Sirkeci Garı'na akın etti. Yüzlerce turiste yer bulmakta zorlanan demiryolları yetkilileri de vagon sayılarını artırdı. Macaristan'ın başkenti Bükreş'e ve Yunanistan'ın Selanik kentine günde iki defa 50 yolcuyla giden trenlerin yolcu kapasitesi 350'ye çıkartıldı.

BİLET FİYATLARI PATLADI

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'a gitmeye çalışan Avustralyalı Anthony Tietze, "Havalimanında tam bir kaos vardı. Yarınki trene bilet alacağım" derken, Rukiye Çığlı ise "Buradan sadece Bükreş'e kadar gidebileceğiz ve oradan da Brüksel'e ulaşmaya çalışacağız" diye konuştu. İlhami Güreşci isimli gurbetçi de İstanbul'dan önce otobüsle Münih ardından da yaşadığı yer olan Stuttgart'a geçeceğini söyledi. Turizm firması Ofis Müdürü Olgun Türkmen ise "Şu ana kadar 4 sefer yaptık. 150 kişi gönderdik. Daha göndereceğimiz 200 kişi var. Uluslararası yolcu taşımacılık lisansı olan firmalara ait otobüslerle yolcuları sigortalı olarak Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Avusturya üzerinden Münih'e ulaştırıyoruz" dedi. Esenler Otogarı'ndaki firmaların yurtdışı seferlerinde ise talep patlaması yaşandı. Firmalardan bazıları da bilet fiyatlarına fahiş zamlar yaptı. Bulgaristan ve Yunanistan'a 110 lira olan bilet fiyatları 200 liraya yükseldi.

Deniz DERİN - Serdar CANİPEK - Yalçın BEL - Ali BALCI / SABAH

BİZE ULAŞIN