3 soru, 3 cevap

Anayasa paketi nasıl oylanacak?
Anayasaya göre 330'un altında oy alan maddeler reddedilmiş olacak. Paketin tümü, 330 ila 367 arasında oy alırsa otomatik olarak referanduma sunulacak. 367'nin üzerinde oy alması halinde ise değişiklik referanduma gerek kalmadan kabul edilmiş sayılacak. Ancak 367 ve üstünde oy da alsa Cumhurbaşkanı Gül'ün Anayasa değişikliklerini referanduma sunma yetkisi bulunuyor.

Kim nereye oy verecek?
CHP, kapatma, HSYK ve Anayasa Mahkemesi'nin yapısını değiştiren maddeler için ret oyu kullanacak. CHP'nin değer maddeler için ise "evet" oyu vermesi bekleniyor. MHP de anayasa değişikliğine sıcak bakmıyor. MHP'nin tüm maddelere mi yoksa üç maddeye mi ret oyu kullanacağı henüz kesinleşmedi. BDP de paketi desteklemediğini açıklamıştı.

AK Parti'de fire olur mu?
336 milletvekili bulunan (Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin oy kullanamadığı için 335 oy) AK Parti içinde de Anayasa Mahkemesi ve HSYK'ya ilişkin maddelere sıcak bakmayan milletvekilleri bulunuyor. Ancak bunların "ret" oyu kullanıp kullanmayacağı bilinmiyor. AK Parti içindeki tepkiler nedeniyle bir oyun bile büyük önemi bulunuyor. AK Parti'ye destek gelmezse ve parti içinde 6 ret oyu çıkarsa üç maddenin düşme olasılığı da bulunuyor. Bu nedenle bir oy bile büyük önem taşıyor.

BİZE ULAŞIN