Öğrenci Meclisi'nde katsayı hedefteydi

7'nci Dönem Öğrenci Meclisi'nde öğrenciler katsayıdan yakınırken, Mardin temsilcisi demokratik açılıma vurgu yaptı

TBMM'de toplanan 7'nci Dönem Öğrenci Meclisi'nde öğrenciler katsayıdan şikâyetçi oldu. Mardin'den gelen öğrenci demokratik açılıma vurgu yaparken, Diyarbakır temsilcisi gözaltındaki çocukları unutmadı. Özel birleşimin açılışını yapan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Türkiye Öğrenci Meclisinin 14 milyon 500 bin öğrenciyi temsil ettiğini belirtirken, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu "Bugünün yöneticileri ve sorumluları olarak, çocukların kendi geleceklerini kendilerinin belirlemesini istiyoruz" diye konuştu. Daha sonra 4 İl Öğrenci Meclisi Başkanı'nın yarıştığı Meclis Başkanlığı seçimine geçildi. Denizli'den Tuncer Tokmak, Kocaeli'den Anılcan Tarakçı, Mardin'den Hüseyin Akyıldız ve Muğla'dan Çağrı Keçecioğlu aday oldu. Sınıf başkanlığından tecrübeli olan Keçecioğlu seçimi kazandı.

AÇILIM MECLİS'TE

Meclis'te 1 dakikalık söz hakkı verilen öğrenciler eğitim sorunlarından şikayetçi oldular. Özellikle okulların durumunun iyileştirilmesini, öğretmen açığının giderilmesini isteyen öğrenciler, üniversiteye giriş sınavına da eleştiriler getirdi. En çok eleştiri ise meslek liselilerin dezavantajlı katsayıya uğraması aldı. Bazı görüşler şöyle:

Hüseyin Akyıldız (Mardin): Son dönemde ortaya konulan demokratik gelişmeleri önemsiyorum ve dikkatle izliyorum. Ayrımcılık son olarak YGS sınavında da kendini gösterdi. Kopya sanki belli bir bölgeye özgüymüş gibi gösterildi. Suça itilen çocukları aylarca eğitimden uzak tutmak doğru mudur?

Ömer Karaman (Diyarbakır): Gözaltı çocuklarının o dört duvar arasından çıkarılmasını istiyorum. Demokrasiye destek verenlere teşekkür ederim.

ÇANTA DAĞITILDI
Refakatçileriyle gelen öğrencilerin büyük çoğunluğu başta Rixos olmak üzere Ankara'daki otellerde ağırlandı. Çubukçu ise verilen arada öğrencilere el bilgisayarı ve evrak çantası armağan etti.

BİZE ULAŞIN