"Başbakan'ın hevesi var, belli oldu!"

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Erdoğan'ın açıklamasını bir tv kanalında değerlendirdi:

Anayasa konusunda Sayın Başbakan'ın tavrının hala net, şeffaf, güvenilir ve açık bir şekilde ortaya çıkmadığı, bir kez daha kendini göstermiştir. Anlaşılıyor ki çelişkili bir başka modeli Türkiye'ye dayatma düşüncesi var.

Başbakan Türkiye'ye hakim olmak istiyor. Türkiye'nin yargısına, ordusuna, bürokrasisine, sivil toplum kuruluşlarına da hakim olmak istiyor.

Herkesi 'Benim iznime bağlı olarak faaliyet göstereceksin' konumuna çekmeye çalışıyor. Böyle bir hevesi olduğunu gördük. Oheves ortaya çıkmıştır.

2011 seçimlerinde bu konuyu gündeme getirecek bir siyasi desteğin ortaya çıkması lazım. Seçimde AKP'nin oy kaybedeceği, ciddi ölçüde siyasi ağırlığını kaybedeceği, siyasi belirleyiciliğinin ortadan kalkacağı ve büyük ihtimalle iktidar şansının ortadan kalkacağı tablo olacaktır.

Sayın Başbakan'ın seçim darbesini yedikten sonra bırakınız başkanlık sisteminin başkanı olarak ülkeye yön vermeyi, bugünkü yapı içinde ayakta kalmanın yollarını sağlaması, bulması dahi olağanüstü güç olacaktır.

Çünkü iktidarı kaybettiği anda Başbakan'ın yargıya hesap verme zorunluluğu ortaya çıkacaktır. Şimdi istenen değişiklik işte o ihtimale karşı bir değişikliktir. Sözlerini ciddiye almayın. Kendisini kurtarmaya bakıyor.

Başkanlık sistemi Başbakan'ın hayallerini süsleyecek bir konu olmanın ötesinde anlam taşımaz. O dönem bitmiştir. Başbakan siyasi gücünü etkisini kaybetmiştir.

BİZE ULAŞIN