Baykal'dan eleştiri

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''1 milyon 300 bin TOBB üyesi bir işçi alırsa, işsizlik 3 puan düşer'' diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, ''Ne güzel akıl. O işletmeler kapanmamak için meydan savaşı veriyor, sen 'bir kişi daha alıver' diyorsun. Kolaysa sen alıver?'' sözleriyle karşılık verdi.

Baykal, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''işsizlik açılımı'' yaptığını söyledi.

''İşsizliğin sorunlarını tespit eden Başbakan Erdoğan'ın, işsizlik sorunu etrafında şarkıcıları, sanatçıları topladığını'' ifade eden Baykal, Erdoğan'ın, ''Her TOBB üyesi bir işçi alsa işsizlik azalır'' önerisini de eleştirdi. Baykal, Başbakan Erdoğan'ın, ''Tekstil işverenleri, işçilerini acımasızca sömürüyor'' dediğini iddia ederek, ''Sen ne yapıyorsun? Senin görevin ne, nerede iş kanunları, nerede iş müfettişleri, nerede Çalışma Bakanı, nerede Başbakan?'' diye sordu.

Baykal, ülkenin yaşadığı ekonomik sıkıntının iç ve dış nedenleri olduğunu dile getirerek, ''Böyle bir tablo içinde Başbakan birdenbire coştu, işsizlik oranının yüksek seyretmesi karşısında, bu konuyu birilerinin sorumluluğuna yıkarak, onun siyasi sorumluluğundan kendisini kurtarmaya çalışıyor'' dedi.
2009 yılının Aralık ayında yüzde 13,5 olan işsizlik oranının, 2010 yılının Ocak ayında yüzde 14,5 düzeyine çıktığını kaydeden Baykal, 2008 yılında başlayan ekonomik krizin en ağır sonuçlarının ortaya çıktığı, zirve yaptığı ay olan 2009 yılı Ocak ayında, işsizliğin yüzde 15,5 olarak gerçekleştiğini söyledi. Baykal, ''(yüzde 15,5'un altında kaldık) diyerek teselli bulmaya çalışıyorlar. Ama şimdi kriz aşılmış, ekonomi yüzde 6 büyümüş. Peki neden ekonomi büyüyor da işsizlik oranı artıyor? Bu, şunu gösteriyor; Türkiye'de ekonomik krizin ağır tahribatı ortadan kaldırılabilmiş değil. Düzelmenin zaman alacağı ortadadır'' diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Baykal, Başbakan Erdoğan'ın, ''1 milyon 300 bin TOBB üyesinin bir işçi alması durumunda, o işletmelerin batmayacağını ve işsizlik oranının 3 puan düşeceğini'' söylediğini ifade ederek, ''Ne güzel akıl ne güzel akıl...'' dedi. 1 milyon 300 bin TOBB üyesinin yüzde 80'inin azami 3 işçi çalıştırdığını belirten Baykal, ''Şimdi onlara, 'yükünü yüzde 30 artır' diyor. O işletmeler 3 kişi çalıştırırken bile, kapanmamak için meydan savaşı veriyor. Kredilerini ödeyememiş, primler birikmiş, vergi borcu birikmiş. Şimdi Başbakan diyor ki 'bir kişi daha alıver.' Kolaysa sen alıver?'' dedi.

Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan'ın, işsizlik oranını azaltmak için kamu istihdamını artırma düşüncesi içine girdiğini söyledi. Erdoğan'ın bunu yaparken çok ciddi yanlışlıklar yapma ihtimali olduğunu savunan Baykal, hantal, maaş ödeyen bir devlet yönetimi tablosuna geçmenin ciddi sıkıntılar yaratacağını kaydetti. Baykal, devletin son tablo karşısında, ''Bana da görev düşüyor ben de birilerini işe alayım'' demesi durumunda, öncelikle, elde diplomaları olduğu halde bir türlü tayin edilemeyen 200 bin öğretmeni tayin etmesi gerektiğini ifade etti.

Engellilerin durumuna da dikkat çekmek istediğini söyleyen Baykal, ülkede kaderine terk edilmiş yüzde 10 civarında engelli olduğunu belirtti. Baykal, kamu kurumlarının belli oranda engelli çalıştırması gerekirken, bunu yapmadıklarını öne sürerek, devletteki 53 bin engelli kadrosuna atama yapılmasını önerdi.

Baykal, tarım kesiminin ekonomik sıkıntı içerisinde olduğunu kaydederek, Gediz Ovası ve çevresindeki çiftçilerin ''kan ağladığını'' iddia etti. Manisa Saruhanlı'daki 460 bin dönüm arazinin 350 bin dönümünün ipotek altında, Saruhanlı'daki 17 bin çiftçinin 16 bininin de icralık olduğunu ileri sürdü.
Bu çiftçilerin 350 trilyon lira borcu olduğunu ve TEDAŞ'ın icra yoluyla alacağının 4 trilyon lirayı bulduğunu anlatan Baykal, bu manzaranın diğer bölgelerde de aynı olduğunu söyledi.

''BÖYLE BİR ÜLKEDE ANAYASAYI TARTIŞIYORUZ''


Deniz Baykal, ''Anayasa tartışmaları yaparken bu durumu unutmamalıyız, böyle bir ülkede biz Anayasayı tartışıyoruz'' dedi.

Çiftçinin emeğinin, alın terinin karşılığını alamadığını öne süren Baykal, ''Çiftçiye görülen bu zulüm, AKP iktidarının başından beri var'' diye konuştu. Çiftçinin alım gücü düştükçe esnafın da bundan olumsuz etkilendiğini söyleyen Baykal, sanayide üretimin 3 yıl geriye gittiğini ileri sürdü.
Baykal, son bir yılda Türkiye'ye gelen spekülatif sermayenin dolar bazında yıllık karının yüzde 30'un üzerinde olduğunu ifade ederek, ''Türkiye'de büyük bir sıkıntı yaşanıyor ama ülkeye getirilen yabancı sermaye, 1 yılda dolar bazında yüzde 30 kar ediyor. Bu dengesizlik, çarpıklık; Türkiye'de izlenen ekonomi politikasının nasıl yanlış olduğunu bize çok açık biçimde gösteriyor'' görüşünü dile getirdi.

BİZE ULAŞIN