'Refleksle oldu bakandan özür dilerim'

Bakan Yıldız'ı yumruklayan öğretmen Şahin Şimşek tutuklandı. Sinirli ve kavgacı bir kişi olarak tanınan Şimşek'in annesi Ayşe Öz, "Sinirlenince bazen sakinleştirici alıyordu" dedi

Kayseri'de Şehit Yüzbaşı Levent Çetinkaya'nın önceki günkü cenazesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a yumruklu saldırıda bulunan Şahin Şimşek tutuklandı. İçişleri Bakanlığınca, Yıldız'a yönelik Kayseri'de gerçekleştirilen saldırının araştırılması için 2 mülkiye müfettişi görevlendirildi. Yıldız'ı yumruklayarak burnunun nazal kemiğini kıran eski boksör, 37 yaşındaki beden eğitimi öğretmeni Şahin Şimşek'in profili de netleşmeye başladı. Terörle Mücadele Şubesi'nde sorgulanan Şimşek'in vukuatlarla dolu geçmişi de ortaya çıktı. Çevresinde de sinirli ve kavgacı olarak tanınan Şimşek, 1994'te, 'sarhoş olarak başkasına saldırı', 'umumun istirahatını bozmak' ve 'görevli memura hakaret' suçlarından hüküm giydi.

VELİ VE ÖĞRENCİ DÖVDÜ

Saldırgan Şimşek hakkında 2005'te de 'kasten yaralama' suçundan adli işlem yapıldı. Veli ve öğrencileri dövdüğü gerekçesiyle şikâyet edilen Şimşek hakkında pek çok tutanak tutulduğu, bir defasında ise öğretmenler toplantısına kapıyı kırarak girdiği kayıtlara geçti. Şimşek, görev yaptığı hemen her okulda şikâyetler ve hakkında tutulan tutanaklardan sonra kınama cezası aldı. Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Erdoğan Ayata, ''Öğretmenimiz şu anda açığa alındı, soruşturma devam ediyor. Böyle bir şeyin eğitim camiasından çıkmış olması bizi son derece üzdü. Bildiğimiz bir konu, öğretmenizin okulda da bazı benzer olayları yaptığı. Bizim için çok şaşırtıcı olmadı, ama böyle bir olayı da yapması gerekmiyordu. Böyle bir arkadaşımızın bundan sonra eğitim camiasında bulunmasını doğru bulmuyoruz" dedi. İnternette "Tayyip Erdoğan'dan nefret edenler" sayfalarına üye olan Şimşek'in, Türk Solu ile Ülkü Ocakları'nın birlikte düzenlediği organizasyonlara da katıldığı belirtildi. Eşi S. Şimşek, 3 ve 10 yaşındaki çocuklarını da alarak kayıplara karışırken, saldırgan Şahin Şimşek'in dayısı İsmail Girgin, "Çok çabuk gaza gelen bir insandı" açıklamasını yaptı. Henüz annesinin karnındayken, babasını elektrik çarpması sonucu kaybeden Şahin Şimşek, dedesi ve anneannesi tarafından büyütüldü. Aralarında 2 yaş olan dayısı İsmail Girgin, birlikte büyüdükleri yeğeninin psikolojik sorunları bulunduğunu belirterek, "Evlenmeden önce bir takım sorunları nedeniyle psikolojik tedavi gördü" açıklamasını yaptı. Kayseri Adliyesi'nde oğlunu görebilmek için bekleyen ve sürekli gözyaşı döken anne Ayşe Öz, 3 ve 10 yaşlarında iki erkek torunu olduğunu belirterek, "Oğlum sinirlendiği zaman ara sıra sakinleştirici kullanıyordu" dedi.

ÇABUK GAZA GELEN BİRİ

Yeğeninin etrafındaki insanlar tarafından kolay etki altına alındığını belirten İsmail Girgin, "Milliyetçi duyguları ağır basıyordu. Yaptığı eylemi de tasarladığını sanmıyorum. Ama çevresinde birileri ileri geri konuşmuş, gaza getirmişse sonunu düşünmeden yumruğu atmış olabilir. Bir takım siyasi gösterilere katılmış olsa bile kesinlikle siyasi partilerle ilişkisi yoktu" diye konuştu. Sorgusunda avukat istemeyen Şimşek, "Bu vatanın evlatlarının şehit olması çok zoruma gidiyor. Olay günü ders arasında cenazenin geldiğini gördüm. Şehit annesini görünce ortamdan etkilenip şehitliğe gittim. Bakanı da karşımda görünce, ani bir refleksle vurdum. Keşke yapmasaydım" dedi. Saldırgan, geniş güvenlik önlemi altında adliyeye getirilirken basın mensuplarına "En büyük aşk, ilahi aşk bu. Bu vatanın evlatlarını çok seviyorum" dedi. Hâkim karşısına çıktığında "Bakan'dan özür diliyorum" diyen Şimşek, 'kamu görevlisini vücutta hayati tehlike oluşturacak şekilde yaralamak' suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Olaydan sonra gözaltına alınan 5 kişiden 3'ü polis tarafından serbest bırakılırken, 29 yaşındaki Sedat T. de Kabahatler Kanunu'na göre görevlilere itaatsizlikten 163 lira para cezasına çarptırılarak serbest kaldı.

"TEDBİR ALINMIŞTI"

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, "Şehrimizin gururu olan böyle bir insana, hastalıklı bir ruh geldi yumruk attı. Olsa olsa hastadır. Yine de ona Allah şifa versin diyelim ama bu bir fitne ateşidir. Bunu yakmanın da hiç kimseye faydası yok'' diye konuştu. Özhaseki, güvenlik zafiyeti olup olmadığınıı sorulması üzerine, "Emniyetimiz gerekli tedbiri almıştır. Anlatıldığı kadarıyla da geriden, mermerlerin, mezarların üzerinden uçarak vurmuş. Arada 3-5 kişi de olsa adam uçarak yukarıdan gelince herhalde yapacak bir şey kalmıyor. Bana göre güvenlik zafiyeti yok gibi görünüyor'' dedi.

'GEÇMİŞ OLSUN' KUYRUĞU
Saldırıdan sonra anayasa görüşmelerini izlemek için Meclis Genel Kurulu'na gelen Enerji Bakanı Taner Yıldız, Bakanlar Kurulu sıralarında 'Geçmiş olsun' dileklerini kabul etti.

ERDOĞAN, YILDIZ'I ZİYARET ETTİ
Başbakan Tayyip Erdoğan, önceki gün Kayseri'de uğradığı yumruklu saldırıya rağmen Anayasa değişikliği teklifinin ele alındığı Genel Kurul çalışmalarına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ı Meclis'te ziyaret etti.

BİZE ULAŞIN