Başbakan Erdoğan'dan Ermenistan açıklaması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ermenistan ile imzalan protokolün Ermeni Parlamentosu'nda dondurularak son kararın Cumhurbaşkanı Sarkisyan'a bırakılması hakkında, ''Onay sürecini nasıl yöneteceklerini kendileri bilir.'' açıklamasını yaptı.

Başbakan Erdoğan, Başbakanlık Merkez Bina'da görüştüğü Yeni Zelanda Başbakanı John Key ile kameraların karşısına geçerek ortak açıklamada bulundu.

Erdoğan, Ermenistan tarafına gönderdiği özel mesajda sözünde durma anlamına gelen ahde vefayı hatırlattığını belirterek, ''Bu konuda kararlılığımız sürüyor.'' dedi.

Başbakan Erdoğan, bundan sonraki onay sürecinin nasıl yönetileceğini Ermenistan'ın bileceğini kaydetti.

Türk-Ermeni normalleşme sürecine ilişkin olarak Washington'da yapılan yoğun görüşmelerin hemen ardından Ermenistan Ulusal Asamblesi'ndeki çoğunluk partileri, "Türkiye'nin ön koşul politikasının süreci açmaza sürüklediği" gerekçesiyle protokollerin onay sürecinin "Türkiye hazır oluncaya dek" askıya aldıklarını ortak bir bildiri ile duyurdular.

Ermenistan Ulusal Asamblesi'nde çoğunluk partilerinin yönetimlerince yayımlanan ortak bildiride Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın son iki yılda Asamble'nin çoğunluğunun desteği ile Türkiye ile ön koşulsuz olarak ilişkilerin kurulması ve geliştirilmesi için "tutarlı adımlar" attığını belirtildi.

TÜRK DIŞİŞLERİ NE AÇIKLAMA YAPTI?

Bu arada Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, Ermenistan'da koalisyon hükümetinde yer alan partilerin parlamentoya, Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokollerin Ermenistan meclisinin gündeminden çıkarılması ve onay sürecinin askıya alınması çağrısında bulunması karşısında "atılabilecek adımların neler olabileceğini değerlendirdiklerini" söyledi.

Özügergin, Ermenistan'ın çağrısı üzerine Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak bilgi verdiğini aktardı. Sözcü Özügergin, "Bu çağrının nasıl okunması gerektiğinin, ne anlam taşıdığının, içeriğinin analizini yapıyoruz. Atılabilecek adımların neler olabileceğini değerlendiriyoruz" dedi.


BİZE ULAŞIN