Danıştay 8. Dairesi katsayıya vize verdi

YÖK'ün 0.15-0.12'lik katsayı kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemini reddeden 8. Daire, katsayının alan yönlendirmesinde tek araç olmadığını belirtti

Danıştay 8. Dairesi, YÖK'ün 17 Mart'ta aldığı 0.15-0.12'lik yeni katsayı kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemini reddetti. Daha önce eşit katsayı ve 0.02'lik fark getiren kararların yürütmesini durduran 8. Daire son kararında, YÖK'ün yeni bir üniversite giriş sistemi getirdiğine işaret ederek, katsayının alan yönlendirmesinde tek araç olmaktan çıktığını belirtti. Kararda, yeni sınav sistemiyle eski katsayı oranlarının uygulama kabiliyetinin kalmadığı vurgusu da dikkat çekti. Karar kesinleşirse, meslek liseleri ile genel liseler arasındaki katsayı farkı 0.03 olarak uygulanacak. Katsayı farkının tavanı 15, tabanı 3 puan olacak. Bir Anadolu Öğretmen Lisesi son sınıf öğrencisi, YÖK'ün 17 Mart tarihinde aldığı yeni katsayı kararını Danıştay'a taşımış ve kararın iptalini ve yürütmesinin durdurulmasını istemişti. Bu istemleri oybirliği ile reddeden Danıştay 8. Dairesi, kararında özetle şu gerekçelere dayandı:
YÖK'ün ilan ettiği yeni üniversite sistemine dönük açılmış bir dava ve verilmiş bir yargı kararı yok.
Yeni sistemde sınav iki basamağa ayrıldı. Artık birçok puan türü, farklı soru sayısı ve soru ağırlığı bulunuyor.
Farklı puan türleri yöntemiyle yapılan alan yönlendirmesiyle YÖK'ün katsayı dışında başka araçları kullanmaya çalıştığı tespit edildi. Bu nedenle katsayı oranları( 0.15-0.12) Milli Eğitim Temel Yasası'nın yönlendirme amacına ve yargı kararlarına aykırı bulunmadı.
Meslek liselilere, kendi alanlarıyla ilgili bölümlere yerleştirilirken verilen ek puan için uygulanan 0.06 katsayı oranı da uygun bulundu.
Davacı öğrenci, Anadolu Öğretmen Lisesi'nde okuduğu için, yeni katsayı kararında, öğretmenlikle ilgili bölüme girerken alacağı ek puanın düşürüldüğüne işaret etti, bunun da "kazanılmış hakkı" olduğunu savundu. Ancak 8. Daire, bu tür düzenleyici işlemlerin kazanılmış hakka dönüşemeyeceğini vurguladı.

NE OLACAK?

YÖK, kararlarını iki kez durduran 8. Daire'den vize alarak rahatladı. Ancak iptal davasını açan öğrenci, kararı itiraz yoluyla Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na taşıyabilir. Kurul, itirazı reddederse son katsayı kararı "mevzuat" haline gelecek. Kurul, 0.15-0.13 kararının yürütmesini durduran 8. Daire'nin kararını sadece 1 oy farkla uygun bulmuştu.

BİZE ULAŞIN