İsrail Türkiye’yi henüz kaybetmedi

İsrailli ünlü siyaset bilimci Prof. Efraim İnbar, Türkiye'nin bölgedeki en büyük güç olduğunu, Başbakan Erdoğan'ın Rusya ve İran'ı Türkiye'ye bağımlı hale getirdiğini söyledi. İsrailli profesöre göre İsrail, Türkiye'den hala umutlu, Amerika ise Türkiye konusunda büyük hata yaptı.

Türkiye-İsrail ilişkilerini İsrailli ünlü siyaset bilimci Prof. Efraim İnbar sabah.com.tr için değerlendirdi...

TÜRKİYE NEDEN İRAN'I SEÇTİ

Türkiye AB'ye alınmayacağını açık bir şekilde anladı ve Avrupa'nın 80 milyonluk müslüman bir Türkiyeyi bünyesine almayacağını idrak etti. NATO'nun Türkiye için savaşmayacağını gördü.

Bu durum Türkiye'nin batıdan uzaklaşması kararı almasına yetti de arttı bile.

Ak Parti ve Başbakan Erdoğan döneminde Türkiye, belki de tarihinin en güçlü dönemini yaşamakta ve bölgenin hatta dünyanın kaderini değiştirebilecek bir değişim içindedir.

Türkiye İran ve Rusya'nın hatta Türki cumhuriyetlerin dünyaya açıldıkları kapı durumdadırlar.

ERDOĞAN; RUSYA İLE İRAN'I TÜRKİYE'YE BAĞIMLI HALE GETİRDİ

Petrol boru hatları sayesinde Rusya ve İran Türkiye'ye bağımlı hale gelmektedirler.

Türki Cumhuriyetler ise yüzlerini batıya dönmüşken Türkiye'nin etkisi ile bu gelişimlerini yarıda keserek Doğuya Radikal İslam'a yaklaşabilirler veya tekrardan Rusya'nın kucağına dönebilirler, bu olmazsa gidebilecekleri yer Çin olacaktır.

Her halükarda Türkiye'nin bu degişimi ve İstikamet kırması çevresindeki büyük bir coğrafyayı etkileyecektir.

Örneğin Erdoğan Türkiye'sinin AB ve ABD'ye rağmen İran ile böylesi bir dostluk ilişkisi içine girmesi ile muhtemel bir ambargonun anlamı olmayacaktır.

Türkiye İran sınırı bu ambargoyu etkisiz hale getirecek kadar uzun ve açıktır.

Kemalistler Türkiye'de İflas etmiş görünmektedir ve bir sonraki seçimlerde varlık gösterebilecekleri meçhuldür.

ABD'NİN TÜRKİYE HATASI

Amerika Türkiye'nin doğuya istikamet değiştirmesine halen inanamamakta ama bu ABD'nin stratejik hatalarının ilki değildir sonuncusu da olmayacaktır. Türkiye stratejisini yeterince doğru okuyamamışlardır.

İSRAİL TÜRKİYE'Yİ KAYBETTİ Mİ?

Hayır kaybetmedi. Henüz kaybetmedi, gücünü ve değerini kaybetse de daha her şey bitmiş değil. Çünkü Türkiye anladığım kadarı ile kesin bir Ortadoğu ülkesi olma hevesinde değil. Türküye bölgenin efendisi bir konumda olmak istiyor ve herkes ile sorunları çözebilen bir konum aramaktadır. Bu arayış içinde de Türkiye herkes ile iyi ilişkiler içinde olmayı yeğlemektedir. İsrail ile bile.

TÜRKİYE-İSRAİL İLİŞKİLERİ DÜZELECEK

Mesela ben Türkiye'nin Büyükelçisini geri çekeceğini ve ilişkileri sıfırlayacağını düşünmüyorum. İlişkiler devam edecektir ve Türkiye her ülkede olduğu gibi arabuluculuk taleplerini yineleyecektir.

Her nedense Türkiye bölgenin eski patronu hülyasından kurtulamıyor ve bunun kendisine prestij getireceğine inanıyor.

Türkiye önemli bir ülkedir ve biz henüz Türkiye'yi kaybetmedik.

Bunun yanı sıra yükselen güç İran'dır. İran'ın dengesi ise Türkiye'dir.

BİZE ULAŞIN