Şahin'den Kaplan'a: Öldürtecek misiniz?

BDP'li Tuncel'in "Ülkede savaş var" sözleriyle başlattığı tartışma dün de sürdü. "Bundan sonra sert olacağız" diyen BDP'li Kaplan'a, Şahin "Meclis başkanını tehdit mi ediyorsun?" dedi

ANAYASA değişikliği görüşmelerinde dün sinirler yine gerildi. Önceki gece Genel Kurul'da sert tepkiye neden olan BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in "Bu ülkede savaş var" sözlerine yönelik tartışma dün de sürdü. BDP, Tuncel'in sözlerine, "Şu çatı altında görev yapan hiç kimse terör örgütünü sanki Türk Silahlı Kuvvetleriyle çarpışan bir başka ülkenin silahlı gücüymüş gibi takdim edemez, buna hakkınız yoktur" şeklinde tepki veren TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in tutumunu tartışmaya açtı. BDP'nin "tarafsız olun" tepkisine "Türkiye Büyük Millet Meclisinden yanayım" yanıtı veren Şahin'in sözlerini gündeme getiren BDP'li Hasip Kaplan "Bundan sonra sert olacağız" dedi. Kaplan'ın bu sözleri üzerine Şahin "Meclis başkanını tehdit mi ediyorsun? Öldürtecek misin" dedi. BDP Grup Başkanvekili Ayla Akad Ata, yazılı başvurarak, Meclis Başkanı Şahin'in tutumu konusunda "usul tartışması" açılmasını istediğini söyledi. BDP'li Hasip Kaplan da kürsünün dokunulmazlığı bulunduğunu ve her şeyin konuşulabileceğini anımsatarak, "Birileri bu kürsünün dokunulmazlığını, hırsızlık için, yolsuzluk için, banka boşaltmak için kullanabilir. Ama bizim gibiler her zaman bu kürsüde düşüncelerinden dolayı yargılandı" dedi. Süresi bitmesine rağmen kürsüde konuşmayı sürdüren Kaplan, Şahin tarafından uyarıldı. Şahin'in yeniden uyarması üzerine Kaplan'ın "Bundan sonra sert olacağız, çalıştırmayacağız! Siz göreceksiniz!" demesi gerginliği artırdı.

TEHDİT Mİ EDİYORSUN?

Kaplan'a kızan TBMM Başkanı Şahin; şöyle müdahale etti: "Yok öyle! Ne yaparsın Sayın Kaplan? Oturun yerinize lütfen! Ne olacak sert olunca ne yapacaksın? Lütfen sayın Kaplan. Size yakışmıyor. Bu kadar tecrübeli bir arkadaşımıza yakışmıyor. Meclis başkanını tehdit mi ediyorsun? Öldürtecek misin, vurdurtacak mısın Meclis Başkanını? Neyi kastediyorsun?"

BİZE ULAŞIN