23 Nisan mesajlarının ortak vurgusu ‘barış’

Cumhurbaşkanı Gül, "Tartışmalar normal, önemli olan tahriklere kapılmamak" derken, Başbakan Erdoğan ilk TBMM'deki "milli mutabakat"a dikkat çekti

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle devletin zirvesinden gelen mesajların ortak noktasını barış vurguları oluşturdu. Cumhurbaşkanı Gül'ün 23 Nisan mesajında "Her ülkenin olduğu gibi Türkiye'nin de kendi içinde sorunları vardır. Bazı tartışmaların, siyasi çekişmelerin yaşanmasını da tabii karşılamak gerekir. Bunlar siyasetin doğasında vardır. Önemli olan sağduyunun korunması, herkesin birbirini anlaması ve düşüncesine saygı göstermesi, tartışmaların tahriklere kapılmadan, olgunluk içerisinde yürütülmesidir" dedi. Çocuklara da seslenen Gül şöyle dedi: "Sevgili çocuklar, zamanı geldiğinde ülkeyi sizler devralacaksınız. Hep özlemini duyduğumuz yaşanabilir, barış içinde bir dünya, sizlerin ve dünya çocuklarının gayretleriyle kurulacaktır. Bu anlamlı günde Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ü, İstiklal Savaşımızın tüm kahramanlarını, Birinci Meclis üyelerini saygı, minnet ve şükranla anıyorum."

MUTABAKAT VURGUSU
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın mesajında ise "TBMM, milletimizin dünyada bir benzeri daha olmayan istiklal mücadelesinin, bu en büyük ve en anlamlı milli mutabakatının içinde doğmuş, milli egemenliğimizin de en somut tecellisi olmuştur" ifadeleri dikkat çekti. Erdoğan "Bugün, Cumhuriyetimizin kuruluş ideallerine her zamankinden daha yakınız. Bu başarı aziz milletimizin ve onun değişim iradesini hayata geçiren, tarihi reformlara, cesur kararlara imza atan yüce Meclisimizindir" dedi. TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin de 23 Nisan nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.

BİZE ULAŞIN