Erdoğan ve Başbuğ görüşmesi sona erdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile haftalık olağan görüşmesi sona erdi.

Başbakan Erdoğan önceki gün yaptığı açıklamada, Orgeneral Başbuğ ile ilk görüşmesinde bedelli askerliğin uygulanma imkânını değerlendireceklerini dile getirmişti.

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada, ''Sayın Genelkurmay Başkanı'nın verdiği bilgiler doğrultusunda, yıl içinde askere gelen yükümlü sayısının TSK'nın ihtiyacını karşılamaması ve terörle mücadele üzerinde olumsuz etkilere neden olacağı gerekçesiyle, bedelli askerlik sistemi için uygun şartların oluşmadığı değerlendirilmiştir'' denildi.

Açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un haftalık olağan görüşmesinde, başta terörle mücadele olmak üzere, çeşitli güvenlik sorunları ve son günlerde kamuoyunda tartışılan bedelli askerlik konusunun ele alındığı belirtilerek, şöyle denildi:

''Sayın Genelkurmay Başkanı'nın verdiği bilgiler doğrultusunda, yıl içinde askere gelen yükümlü sayısının Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyacını karşılamaması ve terörle mücadele üzerinde olumsuz etkilere neden olacağı gerekçesiyle, bedelli askerlik sistemi için uygun şartların oluşmadığı değerlendirilmiştir. Ancak, bu konuda oluşan toplumsal beklentileri karşılamak üzere, orta vadede, mevcut askerlik sistemindeki farklı uygulamaları ortadan kaldıracak, askerlik sistemine ilişkin yeni yapısal düzenlemeler yapılmasının önemi ve gerekliliği üzerinde durulmuştur.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bedelli askerlikle ilgili, "Şu anda çalışma yapacaklar. Çok çeşitlilik var. Bunların üzerinde duracaklar. Bunu daha sade hale getirmek için çalışma yapılacak. Bunlar neticelendikten sonra açıklama yapılır. Bu açıklama tabii neticeye kavuşmadan yapılırsa doğru olmaz" dedi.

Başbakan Erdoğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin tarafından verilen resepsiyona katıldı. Burada gazetecilerin bedelli askerlikle ilgili sorularını cevaplandıran Erdoğan, "Şu anda çalışma yapacaklar. Çok çeşitlilik var. Bunların üzerinde duracaklar. Bunu daha sade hale getirmek için çalışma yapılacak. Bunlar neticelendikten sonra açıklama yapılır. Bu açıklama tabii neticeye kavuşmadan yapılırsa doğru olmaz" diye konuştu.

Bir gazetecinin, 'Bedelli askerlik tamamen gündemden kalktı diyebilir miyiz' sorusu üzerine ise Erdoğan, "Yok, terörle biraz da bağlantılı, terörle bağlantılı" yanıtını verdi. Erdoğan, bu konuda orta vadede yapılacakların sorulması üzerine ise, "Terör" karşılığını verdi.

*"MİLLİ SAVUNMA KOMİSYONU'NUN AK PARTİLİ ÜYESİNE GÖRE BEDELLİ ÇIKACAK HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

BİZE ULAŞIN