"Ermenistan'da hükümet baskıları taşıyamadı"

TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı ve AK Parti Düzce Milletvekili Yaşar Yakış: Ermenistan'ın protokolleri parlamentodan geri çekmesinin, iki ülke arasındaki 'iyileşme' süreci askıya alma anlamına geliyor. Bundan zarar görecek olan taraf yine Ermenistan olacaktır.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen: Hükümet, bu konuda başından beri izlediği yanlış politikanın sonuçlarını şimdi toplamaktadır. Ermenistan işgal ettiği Dağlık Karabağ'daki bir tek köyü bile boşaltmış değildir. O halde siz protokolleri niye imzaladınız? Hala bu tutumunuzu dış baskılar nedeniyle mi değiştiremiyorsunuz? İster istemez bu sorular halkın aklına geliyor.

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu Başkanı Sedat Laçiner: Karabağ meselesi, Ermenistan'ın Türkiye sınırını tanıması, soykırım konusunun konuşulmasının bile Ermenistan üzerinde ciddi baskılar oluşturduğunu" belirterek, "Bunların konuşulması ihtimali dahi Ermenistan hükümeti üzerinde çok büyük bir baskı oluşturdu. O da bu baskıya dayanamadı. Bu baskıyı Türkiye'nin üzerine yıkmaya çalıştı. Obama'nın 1915 olaylarına ilişkin konuşma yapacağı 24 Nisan'a iki gün kala böyle bir kararın alınması "anlamlı."
BİZE ULAŞIN