'Reform şart' diyen Kılıç'tan keskin mesajlar

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç hükümete, muhalefete, TSK'ya ve yargıya mesaj verdi

Anayasa değişikliği Meclis'te görüşülürken 48'inci kuruluş yıldönümünü kutlayan Anayasa Mahkemesi'nin Başkanı Haşim Kılıç; "Yargı reformu şart" dedikten sonra iktidar, mulalefet, yargı ve askerlere mesajlar verdi. "Önerim şudur: Onurlu insan güçlü Türkiye" diyen Kılıç, "Yargı bağımsızlığı, tarafsızlığı ve sorumluluğunu yeniden konuşmak durumunda kaldığımız için üzgünüm" diye başladığı konuşmasında şöyle dedi:

MUHALEFETE: Sorunların üstünü örtmek, ötelemek; hastalıklı bir hukuk devletinin devam etmesinden çıkar sağlayanların bilinçli yöntemi olabilir. Çözüm önerileri getirmek yerine suçlamayı tercih eden önyargılı ve saplantılı ideolojik itiraz sahipleri, isabetli çözümlerin hayata geçmesini engelliyor.

YARGIYA: Yargı, sorunlarına ilişkin özeleştirisini yapma cesaretini göstererek çözüm yollarını önerebilmeli, çocukluk dönemine ilişkin hastalıklarından kurtulma zamanının geldiğini anlamalıdır. Yargı elindeki adalet terazisinin ayarını bozarsa toplumun güven duygusunu kaybedecektir. Gerek bakanlığın (Adalet Bakanlığı), gerekse yüksek yargı organlarının kürsü hakim ve savcıları üzerinde oluşturduğu korku giderilmedikçe bağımsızlıktan söz edilemez. Bize ya da ötekine yakın hakim ve mahkeme ayırdının söyleme dönüşmesi yargının da, hukuk devletinin de çöküş habercisidir. Önemli davalarda birbiriyle çelişen ve toplum vicdanını ikna etmeyen, gün aşırı farklı kararların ortaya çıkması, yargıya olan güveni temelden sarsacak görüntülerdir. Tutukluluğun erken cezalandırma yöntemine dönüşmesi insan onurunda yaralar açmaktadır.

TSK'YA: Ciddi bir eksen kaymasının gerçekleştiğini görüyoruz. Yıllardır soruşturma hukukunun haksız uygulamalarına konu olmuş olayları ve insanları görmezlikten gelenler, bugün yargıdan en çok şikayet eden konuma gelmişlerdir. Oysa hukuk dünyası yargılanan kişilerin itibarı, makamı, unvanı ve rütbesi ile asla ilgilenemez. Çağdaş ülkelerle kıyas edilemeyecek kadar tutuklu barındıran ülkemizdeki tablo kimseyi rahatsız etmez iken, itibarlı, rütbeli, makam sahibi insanlar bu sayıya dahil olduklarında yargıçların tarafsız olmadığı iddiaları söylenir hale geldi.

HÜKÜMETE: Yargı sistemimizde yapılacak değişikliklerin, tepkisel düşüncelere dayanmaması, yeni bir tarafsızlık ve bağımsızlık sorunu doğurmaması en büyük dileğimizdir. Bir araya gelmiş siyasiler ile kültür ve inanç gruplarının beklentilerine cevap veren bir anayasa oluşturulması ihtiyacı açıktır. Demokratik rejimlerde "bir sayı fazla ise hepsi benim" şeklindeki sayısal üstünlük anlayışı, geçerli olmaz.

SON SÖZ: Evrensel değerlerle örtüşen çözüm önerileri insan onurunu yücelten en aziz toplum projeleridir. Son söz olarak önerim şudur: "Onurlu insan güçlü Türkiye." Öte yandan yıldönümü nedeniyle Ankara Rixos Otel'de verilen resepsiyonda Başkan Haşim Kılıç, Anayasa değişiklik paketi üzerindeki uzlaşma konusuna ilişkin soruya doğrudan yanıt vermedi fakat "Henüz geçmiş bir şey yok. Yeniden görüşme ve uzlaşma mümkün" dedi. Uzlaşma sorulan Adalet Bakanı Sadullah Ergin de, "İkinci turda ihtimal var" diye konuştu.

MAKAMDA AĞIRLAMA
Kılıç, törenden sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Cemili Çiçek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve CHP lideri Deniz Baykal'ı makamında ağırladı.

BİZE ULAŞIN