'Bedelli' umudu söndü

Erdoğan'ın bedelli askerlik konusunda dün Orgeneral Başbuğ'la yaptığı görüşmeden "Uygun şartların oluşmadığı" kararı çıktı

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta sonunda gündeme getirdiği bedelli askerlikle ilgili Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ ile yaptığı zirveden, "uygun şartların oluşmadığı" kararı çıktı. Erdoğan, zirve sonrasında, bedelli askerliğin gündeme gelmesinin terörle mücadeleye bağlı olduğunu belirtti. Askerlik sistemindeki çeşitliliğe işaret eden Erdoğan "Bunları daha sade hale getirmek için çalışacaklar" dedi.

"HAKLI GEREKÇELER"
Erdoğan ile Başbuğ, Başbakanlık Merkez Bina'da iki saati aşan görüşme yaptı. Erdoğan, görüşme sonrası TBMM'deki 23 Nisan resepsiyonunda bedelli askerliğe ilişkin soruları yanıtladı. "Çıkmaması için haklı gerekçeler var" diyen Erdoğan şunları söyledi: "Şu an çalışma yapacaklar. (Askerlikte) çok çeşitlilik var. Bunların üzerinde duracaklar. Daha sade hale getirmek için çalışma yapacaklar. O çalışma neticelendikten sonra açıklama yapılır. Şimdi bu tür açıklamalar tabii bir neticeye kavuşmadan yapılırsa doğru olmaz." Başbakan Erdoğan "Bedelli askerlik tamamen gündemden kalktı diyebilir miyiz?" şeklindeki soru üzerine "Yoo, şu anda terörle bağlantılı biraz da.."dedi.

Orta vadede düzenleme
Başbakanlık'tan yapılan açıklamada ise şöyle denildi: "Sayın Genelkurmay Başkanı'nın verdiği bilgiler doğrultusunda, yıl içinde askere gelen yükümlü sayısının TSK'nın ihtiyacını karşılamaması ve terörle mücadele üzerinde olumsuz etkilere neden olacağı gerekçesiyle, bedelli askerlik için uygun şartların oluşmadığı değerlendirilmiştir." Açıklamada "Toplumsal beklentileri karşılamak üzere, orta vadede, mevcut askerlik sistemindeki farklı uygulamaları ortadan kaldıracak, düzenlemeler yapılmasının üzerinde durulmuştur" denildi.

BİZE ULAŞIN