'Ben yoruldum buyur koltuk senin olsun'

Küçük Başbakan'ı başkanlık sistemine ikna eden Erdoğan, Merkel'in kendisine getirdiği barış güvercinini Koçubaba'ya verdi ve bir hafta sonra bir başka arkadaşına iletmesini istedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, 23 Nisan için koltuğunu devrettiği ilköğretim öğrencisi Elgin Koçubaba'nın "Konuşabilir miyim" sözüne ilginç bir şakayla yanıt verdi: Sen Başbakansın, asarsın kesersin, yetki sende. Erdoğan'ın bu esprisi üzerine salondan gülüşmeler yükseldi. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye ziyaretinde hediye ettiği, Almanya'daki Lara isimli öğrencinin gönderdiği "Beyaz Barış Güvercini"ni Koçubaba'ya veren Erdoğan, Koçubaba'dan barış güvercinini bir hafta tuttuktan sonra başka bir arkadaşına vermesini istedi. Böylelikle barış güvercini sürekli olarak çocukların elinde dolaşacak. Erdoğan, 23 Nisan bayramı nedeniyle koltuğunu 4. sınıf Elgin Koçubaba'ya devretmesi töreninde renkli diyaloglar yaşandı. Erdoğan, "Ben çok yoruldum yorgunluğum sebebiyle başbakanlık koltuğunu yeni başbakanımıza bırakıyorum" dedi. Küçük Başbakan Koçubaba, konuşmasına Cahit Sıtkı Tarancı'nın "Memleket İsterim" isimli şiirini okuyarak başladı. Salondaki küçük bakanlardan ve gazetecilerden soru alan Koçubaba, bedelli askerlikle ilgili soruda zorlandı ve Erdoğan'dan yardım aldı. Erdoğan, "Genelkurmay Başkanımla görüştükten sonra konuyu değerlendireceğiz, de" diye fısıldadı. Koçubaba "O sizin fikriniz değil miydi?" dedi. Küçük başbakan Milli Eğitim Bakanına SBS'nin kalkması, satrancın zorunlu ders olması, Çevre ve Orman Bakanına ağaçlar konusunda çalışma yapması, Sanayi ve Ticaret Bakanı'na da fabrikalarda üretimi arttırması talimatı vereceğini söyledi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Küçük Elgin soru üzerine "üzülerek" Erdoğan'dan Başkanlık sistemiyle ilgili farklı düşündüğünü söyleyince aralarında şu konuşma geçti:
- Koçubaba: Atatürk güzel ülkemiz Türkiye için en iyi yönetim şeklini cumhuriyet olarak öngörmüştür. Ülkemize cumhuriyetin çok yakıştığını ve kalmasını istiyorum.
- Erdoğan: Cumhuriyet değişmiyor. Bu parlamenter sistem cumhuriyet değişmiyor. Sadece burada hükümet şekli, bir cumhurbaşkanı, bir başbakan olmuyor. Sadece başbakan oluyor. Parlamento yine oluyor.
- Koçubaba: Bence bu sistem iyi.
- Erdoğan: Cumhuriyet yine değişmiyor. Çok daha pratik, seri. Ve kontrol mekanizmalarının çok daha güçlü olduğu bir sistem.
- Koçubaba: Bence bu sistem daha iyi, şu anlık.
- Erdoğan: Tabii burada birçok şeyler yürümüyor, tıkanıyor. Bak şu anda Amerika ne oluyor? Güçlü bir şekilde yürüyor. Fransa güçlü bir şekilde yürüyor. Ne için? Burada önündeki bariyerleri bu sistem temizliyor. Ve denetim mekanizmaları çok daha güçlü.
- Koçubaba: Evet o konuda haklısınız.

Renkli çizgi film diyalogu
- Koçubaba: (Erdoğan'a) Hangi çizgi film karakterini seviyorsunuz?
- Erdoğan: Eyvah. Ben çizgi filmleri torunlarıma bıraktım onlar izliyor. Bizim çocukluğumuzda çizgi film yoktu. Şimdi özellikle büyük torunum, bir Kayu var. Onu seviyor.
- Koçubaba: Ben de Sünger Bob'u seviyorum.
- Erdoğan: Sünger Bob... Kayu izledin mi hiç... İzle onu. Galiba 11-12 çeşidi olmuş kaset olarak. Eğitici bir özelliği de olduğu için.

Zübeyde YALÇIN - Ergun AKSOY - Şenol ATEŞ - Uğur BECERİKLİ - HAZAL ATEŞ - Hamdi ATEŞ - Ali EKEYILMAZ - Yahya BOSTAN - Cengiz UYSAL - Murat KULA

BİZE ULAŞIN