Çocuklar bir ulusun geleceği

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı. Atatürk'ün "En büyük eserim" dediği Meclis'in kuruluş törenlerinde ülkemizin geleceği çocuklar önemli mesajlar verdi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Ankara 19 Mayıs Stadı'nda coşkuyla kutlandı. Sıcak ve güneşli hava kutlamalara vatandaşların katılımını artırdı. 7'den 70'e binlerce kişi 19 Mayıs Stadı'nı doldurdu. Tören, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun, beraberinde Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Mehmet Emin Alpman ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile üstü açık tören arabasıyla stadyumda tur atarak vatandaşları selamlamasıyla başladı. Tören geçişinin ardından İstiklal Marşı söylendi, öğrenciler tarafından şiirler okundu. Küçüklerin okuduğu şiirlerin ardından Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu kürsüye davet edildi.

ATATÜRK ÇOCUKLARI...
Çubukçu, şiddetten ve savaştan uzak yaşamanın dünyadaki bütün çocukların hakkı olduğuna dikkat çekti. 23 Nisan'ın aynı zamanda İstiklal için ölmesini bilenlerin, kanla, inançla, sevgiyle, umutla yazdıkları destanın adı olduğunu ifade eden Bakan Çubukçu, öğrencilere tavsiyelerde bulundu: "Çok çalışarak, çok okuyarak kendinizi her bakımdan geliştirin. İnanıyor ve güveniyoruz ki her biriniz temel insani ve ahlaki değerlerle donanmış, araştırma, sorgulama, eleştirel düşünme, problem çözme ve karar verme becerileri gelişmiş, hayat boyu öğrenen, insan haklarına saygılı, yeniliğe ve değişime açık bireyler olarak ülkemizi çağdaş uygarlıkların üzerine taşıyacaksınız." Atatürk'ün sevdiklerine hangi yaşlarda olurlarsa olsunlar "çocuk'' diye seslendiğini dile getiren Çubukçu, şöyle devam etti: ''İşte tüm çocukları kucaklayan bu bayram da O'nun çok sevdiği çocuklara en güzel armağanlarından biridir." Bakan Çubukçu'nun konuşmasının ardından Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında MEB'e bağlı ilköğretim okullarında düzenlenen ''Ulusal Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir'' konulu resim, şiir, kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere, Bakan Çubukçu, Vali Önal, Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek ve Garnizon Komutanı Korgeneral Alpman tarafından ödülleri verildi.

ŞİİRE PROTOKOL DAVETİ
Öğrenciler adına Hasan Şükran Saruhan İlköğretim Okulu öğrencisi Asude Akça'nın konuşma yaptığı törende, Muazzez Karaçay İlköğretim Okulu öğrencileri İlayda Kıran ve Kaan Kadir Kaya sunuculuğu üstlendi. Törende, Yeşilevler İlköğretim Okulu öğrencisi Beyzagül Yıldız'ın sempatik hareketlerle okuduğu "Atatürk'e Mektup'' adlı şiiri büyük alkış aldı. Beyza'yı protokole davet eden Bakan Çubukçu, küçük kızı kucağına alıp sevdi. Öğrencilerin gruplar halindeki tören geçişini Bakan Çubukçu ve protokol ayakta izledi. Öğrencilerin halk oyunu ve dans gösterileri tribünlerin beğenisini kazandı. Özellikle öğrencilerin Roman dansı gösterisi ilgiyle izlendi. Tören geçişi ve gösteriler sırasında, protokol tribünlerinin karşısındaki tribünlerde yer alan öğrenciler, ellerindeki kartlarla çeşitli mesajlar içeren yazı, motif ve şekillerle "fon'' oluşturdu. Bu yılki törende ayrıca Gönül Köprüsü Projesi kapsamında Ankara'ya gelen misafir öğrenciler de geçiş yaptı. Programın sonunda TRT sanatçısı Ceylan Köse şarkılarıyla programa katılanları coşturdu. Bakan Çubukçu, alandan ayrılırken, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı döneminde tanıştığı, Sosyal Hizmetler Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında kalan Yüksel Alacaoğlu isimli öğrenciyle bir süre sohbet etti. İstiklal Savaşı Gazisi Ali Osman Çavuş'un torunu emekli öğretmen Sevim Güven, Çubukçu'ya Atatürk rozeti hediye etti.

BİZE ULAŞIN