Erdoğan'dan vekillere anayasa hatırlatması

Erdoğan, milletvekillerine "Anayasa için vazifelendirildiniz" derken, Baykal Meclis'in darbelerle 3 yıl askıya alındığı zamanı kınadı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle TBMM Genel Kurulu özel gündemle toplandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katıldığı, askerlerin ise 2007 genel seçimleri sonrası yer almamayı tercih ettiği özel oturumda "Anayasa değişikliği süreci" liderlerin konuşmalarına damgasını vurdu.

İŞTE MESAJLAR
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin: Siyaset görevini yerine getiren değerli insanlara karşı son günlerde yönelen yumruklar asla sorunların çözüm yöntemi olamaz. Toplumsal huzurumuza atılan yumruklara karşı, tek yürek olarak sağduyu ve aklıselimle davranmalı ülkemizin barışını bozmaya çalışanlara fırsat vermemeliyiz.
Başbakan Tayyip Erdoğan: Yasa ve anayasa yapmak için vazifelendirdiği vekiller, TBMM'nin bu asli, asil ve kutsal yetkisini görmezden gelmemeli, hür vicdanları üzerine konulan ipoteklere boyun eğmek yanılgısı içine girmemelidir. Demokrasilerde Meclis tek yetkili mercidir. Millet egemenliği üzerinde hiçbir vesayet, hiçbir gölge kabul edilemez.
CHP lideri Deniz Baykal: Önce 1960'ta bir buçuk yıl, sonra 1980'de üç yıl Meclis'in askıya alınmış olması, bunu gerçekleştirenlerin en büyük utancı olarak tarihteki yerini almıştır. TBMM'nin milletimizin şerefini ve onurunu temsil eden bir kurum olduğunu hiçbir zaman unutmamalıyız, unutulmasına da izin vermemeliyiz. (Baykal'ın bu sözleri, AK Parti sıralarından alkış aldı).
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: Tarihten ibret alınarak gidişata son verilmez ise, kim nasıl yorumlarsa yorumlasın, ülkemiz çok dilli ve çok ortaklı bir federal devlet yapılanmasına ve ardından çözülmeye doğru hızla sürüklenmektedir.
BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak: Cezaevlerinden bizlere seslenen TMK mağduru çocuklar da bizimdir.
DSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Macit: Yüzde 10 barajı bugün halkın iradesinin gerçekleşmemesinde en büyük engeldir. Barajın düşürülmesi zorunludur.

BİZE ULAŞIN