Anzak Koyu'nda şafak ayini

Çanakkale Savaşları'nın 95. yıl dönümü anma törenleri kapsamında Gelibolu'da bulunan Anzak Koyu'nda ''şafak ayini'' düzenlendi.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'ndaki Anzak Koyu'na akın eden yaklaşık 8 bine yakın Avustralya ve Yeni Zelandalı turist ile bu ülkelerin üst düzey yetkililerinin katıldığı tören, şafak sökmesiyle birlikle başladı. Erken saatlerden itibaren Anzak koyuna akın eden Avustralya ve Yeni Zelandalı turistler, battaniye ve uyku tulumlarına sarılarak sahildeki çimlerin üzerinde uyuyarak törenin başlamasını bekledi.

* "ŞAFAK AYİNİ"NDEN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Saat 05.30'da başlayan törende, Yeni Zelanda ve Avustralya'dan gelen askerler, Anzak çıkarması sırasında ölenlerin anısına düzenlenen törende saygı duruşunda bulundu. Türkiye, Yeni Zelanda ve İngiltere milli marşları eşliğinde bayrakların göndere çekilmesinin ardından, günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalar yapıldı. Konuşmaları dikkatle dinleyen Anzaklar, daha sonra ülkelerinden özel olarak gelen rahip tarafından savaş sırasında ölenler için okunan duaya eşlik etti. Anzak çıkarmasının önemi ve sonuçları ile ilgili yapılan konuşmaların ardından İngiltere, Yeni Zelanda, Avustralya, Kanada ve Hindistan üst düzey yetkilileri, Anzak Anıtı'na çelenk koydu. Bu arada katılımcıların töreni daha iyi takip edilebilmesi için özel olarak kurulan dev ekranlar dikkat çekti. Tören sırasında bazı Anzak turistlerin fenalaşarak baygınlık geçirdi. Genç kıza sağlık ekipleri tören alanında müdahale etti.

YANARDAĞ PATLAMASI KATILIMI ETKİLEDİ

Öte yandan bu yıl 15 bine yakın Avustralya ve Yeni Zelandalı turistin katılmasının beklendiği Anzak törenlerine gelen turist sayısının önemli ölçüde azalması dikkat çekti. İzlanda'da yaşanan yanardağ patlamasının ardından uzun süre uçak seferlerinin yapılamamasının törenlere gelecek turist sayısını azatlığını belirten tur operatörleri, Avustralya ve Yeni Zelanda'dan gelen turistlerin İngiltere üzerinden Çanakkale'ye geldiklerini; uçak seferlerinin yapılamaması sebebiyle de katılımın düştüğünü belirtti.

Anzak Koyu'nda düzenlenen törene Avustralya Genel Valisi Quentin Bryce, Yeni Zelanda Başbakanı John Key, Avustralya Deniz Kuvvetleri Komutanı Russel Crane, Çanakkale Vali Yardımcısı Ali Partal ve 11 ülkenin üst düzey temsilcileri katıldı. Törene katılanlar daha sonra Avustralya ve Yeni Zelanda anıtında yapılacak törene katılmak üzere bölgeden ayrıldı.

ATATÜRK'ÜN SESLENİŞİ

Şafak törenine Türk Silahlı Kuvvetleri'ni temsilen katılan iki subay da, Mustafa Kemal Atatürk'ün 1934 yılında Çanakkale Savaşları'nda yaşamını yitiren yabancı ülkelerin askerlerine yönelik söylediği şu sözleri, Türkçe ve İngilizce okudu:

''Uzak memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar. Burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlarda evlatlarını harbe gönderen analar. Göz yaşlarınızı dindiriniz, evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.''

YENİ ZELANDA BAŞBAKANI KEY


Törende konuşan Yeni Zelanda Başbakanı John Key ise, 95 yıl önce bugün Yeni Zelandalı ve Avustralyalı bir grup genç adamın, bugün kendi adlarını taşıyan küçük bir koya ayak bastıklarını ve evlerinden, ailelerinden binlerce kilometre uzaktaki bu insanların Yeni Zelanda'nın, Avustralya'nın ulusal kimliklerini oluşturduklarını söyledi.

Key, ANZAK askerlerinin sadakat, cesaret ve merhametleriyle hem dost hem de düşmanlarının saygısını kazandığını belirterek, oldukça zor koşullar altında devam eden savaşta başlayan karşılıklı saygı ve dostluğun bugüne kadar uzandığını kaydetti.

Key, şöyle konuştu:

''Bu savaş, ulusal kimlik bilincinin oluşmasında önemli rol oynadığından, Yeni Zelandalılar'ın olduğu kadar Avustralyalılar'ın da hafızasına kazınmıştır. Türk tarihini biçimlendiren bir süreçtir aynı zamanda.
Gelibolu'nun kahramanı Mustafa Kemal, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve başkanı olmuştur. Bu benim Gelibolu ya ilk gelişim, tarihin bu bölümüne özel ilgi gösteren bir grup genç Yeni Zelandalı ile burada bulunmaktan gurur duyuyorum. Bugün Yeni Zelandalılar, Avustralyalılar ve Türkler güçlü dostluklarıyla yan yana duruyor ve barış dolu, güvenli ve müreffeh bir dünya için çalışıyorlar.''

Şafak töreni, tören alanına çelenklerin konulması, 2 dakikalık saygı duruşu ve Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda milli marşlarının çalınmasıyla sona erdi. Resmi heyetlerin tören alanından ayrılmasının andından şafak töreni için koyda toplananlar alana çiçekler bıraktı.

BİZE ULAŞIN