Eski MİT'çiye şantaj yapmaktan gözaltı

İTO Başkanı Yalçıntaş'a şantaj yaptıkları iddiasıyla aralarında eski MİT'çi Kemal A.'nın da olduğu 14 kişi gözaltına alındı

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş'a, üzerinde "Muzaffer Tekin" yazılı zarfın içerisinde CD göndererek 2 milyon dolar istedikleri ileri sürülen eski MİT Bölge Müdür Yardımcısı Kemal A.'nın da aralarında bulunduğu 14 kişi gözaltına alındı. Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Ekipleri, bir ihbar üzerine harekete geçerek CD'li şantaj yaptıkları ileri sürülen kişileri takibe aldı. Uzun süreli takibin ardından dün İstanbul ve Erzincan'da gerçekleştirilen eşzamanlı operasyonlarla, çete lideri olduğu ileri sürülen, 2008'de emekli olan Erzincan eski MİT Bölge Başkan Yardımcısı Kemal A. ile birlikte İlyas A., Ali Rıza Ö. Vedat Y. Cem Ç. Alp T. Yakup B. Mahmut K. Gökmen Erkan K. Şahin S. Kasım T. Ali A. Cihan B. ve Ayşe Ç. gözaltına alındı.

ÖNCE POSTAYLA, SONRA ELDEN
İddiaya göre İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş'a 19 Haziran 2007'de postayla üzerinde "Muzaffer Tekin" yazılı CD gönderildi. Daha sonra bazı kişiler Yalçıntaş'ı arayarak 2 milyon dolar istedi. Gözaltına alınan zanlıların Aralık 2007'de ise bir arkadaşlarını aynı CD ile Yalçıntaş'a göndererek yeniden para istedikleri iddia edildi. CD'de, Yalçıntaş'ın CIA ve Mossad ajanlarıyla toplantı halindeysen çekilmiş görüntüsü olduğu ileri sürüldü. Olayla ilgili soruşturma sürerken zanlıların yarın İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edileceği öğrenildi.

BİZE ULAŞIN