Hüzün ve gurur bir arada

Çanakkale Savaşı'na katılan ülkeler 95 yıl sonra Gelibolu'da yeniden bir araya geldi. 10 ülkenin temsil edildiği törenlerde deniz ve hava kuvvetlerine bağlı birlikler gösteri yaptı

Çanakkale kara savaşlarının 95. yıldönümü anma törenleri, Gelibolu'daki Şehitler Abidesi'nde düzenlenen törenle başladı. Hüzün ve gurur dolu anların yaşadığı anma törenine, Avustralya ve Yeni Zelanda'nın yanısıra savaşa katılan Bangladeş, Fransa, Almanya, Hindistan, Kanada, İrlanda, Pakistan ve İngiltere'den temsilciler de katıldı. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'ndaki Şehitler Abidesi'nde yapılan ilk törene Çanakkale Valisi Abdulkadir Atalık, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, Avustralya Genel Valisi Quentin Bryce, Yeni Zelanda Başbakanı John Key ile birlikte çok sayıda yerli ve yabancı konuk katıldı. Önceki yıllarda törenlere katılan Başbakan Recep Tayip Erdoğan, bakanlar ve milletvekilleri, TBMM'deki görüşmeler nedeniyle bu yıl törene katılmadı. Daha önceden törenlere katılacakları bildirilen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ da anma törenine gelmedi. İsmi İrtica ile Mücadele Eylem Planı'yla ilgili İstanbul Başsavcılığı'na gönderilen ihbar mektubunda geçen Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, törenler için "Tarihimize, köklerimize sahip olduğumuzun bir işareti. Ne mutlu ki bu saygıyı gösterebiliyoruz" dedi. Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, Çanakkale muharebelerinin, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluşuna inen sürecin başlangıcı olduğunu dile getirdi.

İNSANLIĞIN UMUDU
Avustralya Genel Valisi Quentin Bryce ise, "Yıllar önce sert çatışmalarımızın en sıcak anlarında burada tohumları atılan şey, yalnızca insanlığın verebileceği umuttu. Türk askeri ve Anzakların samimiyetle geliştirdikleri ve bizlerin birlikte onurlandırmaya devam ettiği bir umut" dedi. Yeni Zelanda Başbakanı John Key, Gelibolu'nun dünyanın öbür ucunda küçük genç bir ulus olan Yeni Zelanda için dönüm noktası olduğuna dikkat çekti. Konuşmaların ardından törenlere katılan ülkelerin askerleri de bir geçit düzenleyerek protokolü selamladı. Geçit törenine katılan Muharip Gaziler Derneği üyeleri, "Bu vatanın nasıl kazanıldığını bilmeyenlere... Anlamayanlara... Ya da anlamak istemeyenlere..." yazan pankartlar taşıdı. Anma törenleri kapsamında Çanakkale Boğazı'nda ilk kez kapsamlı gösteri gerçekleştirildi. Tören ve kutlamalarda yurttaşların yoğun ilgisini çeken Türk Yıldızları da ilk kez Çanakkale savaşları kutlamasına katıldı.

BİZE ULAŞIN