İstanbul yeniden Balkanlar'ın merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün Üçlü Balkan Zirvesi'nden 3 saat önce SABAH'ı ziyaret etti. Yazıişleri toplantısına katılan Davutoğlu, 'tarihi' olarak nitelendirdiği zirvenin ve Bosna Hersek'in önceki gün NATO Üyelik Eylem Planı'na alınması konusunda Türkiye'nin çabalarının perde arkasını anlattı:
Bu zirve Türkiye-Bosna Hersek ve Sırbistan için çok önemli. Geçen sene itibariyle baktığımızda Balkanlar'da büyük bir kriz beklentisi vardı. Batı Avrupa Birliği devletleri ve ABD'nin birlikte yürüttüğü süreç başarısız kalınca, biz 1 Ekim'de bir süreç başlattık. Bosna Hersek - Türkiye - Sırbistan üçlüsü başlatacaktık. Bu kimsenin tasavvur edebileceği bir şey değildi. Belgrad'a son 5-6 ay içinde 4 kez gittim. Bosna'ya 5 kez gittim. İki taraf arasında güven artırıcı önlem bağlamında birkaç adım atılmasını planladık. Ama bunlar kolay olmuyor. Bir defasında akşam Sırp Cumhurbaşkanı Tadiç ile görüştüm. Tadiç'ten aldığım bilgiye istinaden gece 22.00'de uçağın yönünü Saraybosna'ya çevirdik. Sayın Sladziç'e 'Ben şehre gelirsem dikkat çeker, havalimanına gelir misiniz' dedim. Gece saat 24.00'te havalimanına indim. Saat 02.00'ye kadar kendisiyle müzakere ettik. Onun büyükelçi atamalarını ve diğer konuları karara bağladık.
Bu Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan üçlüsü oluşması Avrupa'da gerçek anlamda şok etkisi yarattı. "Biz bunca zamandır uğraşıyoruz yapamadık. Türkler girdi. Taraflar bir araya geldi, nasıl olur" dediler. Bir Avrupalı Bakan Sırp meslektaşıma şöyle diyor: "Siz Türklerle asırlar boyunca kavga ettiniz, nasıl olur da bizi dinlemiyorsunuz, onları dinliyorsunuz?" Sırp Bakan, kendisine "Türkleri anlamanız lazım. Bizi anlamanız için de bizimle 500 yıl yaşamanız lazım" diye yanıt veriyor. Sırplar şimdi bize "Bizi en iyi anlayan sizsiniz diyorlar"
Bu tarihi adım unutulmaz. Bu, İstanbul'un yeniden Balkanlar'da merkez olmasıdır. ABD'nin 24 Nisan'daki açıklamaları her sene tekrarlanan migren gibi bir başağrısı. Ama bu gerçek tarih. Bu fotoğraf, Sırp Cumhurbaşkanı için Bosna Hersek başkanları için kolay değil. Ama bunu bizim devrede olmamız nedeniyle yapıyorlar. Balkanlar için yeni bir tarih yazılıyor.
Türkiye'nin büyük diplomasi mücadelesiyle NATO Üyelik Eylem Planı'na alınan Bosna Hersek'in toprak garantisi artık NATO'nun altında. Bugüne kadar eylem planına alınan hiçbir ülke NATO dışında kalmamıştır. Bosna bayram yapıyor. Bu başarıya tüm ülkelerde Türk-Boşnak zaferi diyorlar. Sırplar da desteklemeseydi bu olamazdı. Bu açıdan bugünkü İstanbul resmi çok önemli. SABAH

BİZE ULAŞIN