YAŞ'a kısmi yargı yolu

Anayasa değişikliği teklifinin 12. maddesi Meclis'te 336 oyla kabul edildi.

Anayasa değişikliği teklifinin Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) kararıyla yapılan ihraçlara yargı yolunu açan 12. maddesi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Yapılan değişiklikle YAŞ'ın terfi işlemleri ile kadrosuzluk nedeniyle emekliye ayırma kararları hariç, her türlü ilişik kesme kararlarına karşı yargı yolu açılıyor. TBMM Genel Kurulu'nda dün anayasa değişikliği teklifinin maddelerinin görüşülmesine devam edildi. YAŞ kararlarına yargı yolunu açan madde ise görüşülenlerin arasında en dikkat çekicisiydi.

BDP'DEN DESTEK

Madde üzerinde CHP grubu adına söz alan Manisa Milletvekili Şahin Mengü, YAŞ kararlarının yargı denetimi dışında bırakılmasının eleştirildiğini anımsatarak, Cumhurbaşkanının tek başına verdiği bazı kararların da yargı denetimi dışında olduğunu ifade etti. Mengü, "Cumhurbaşkanı sizin çekirdek kadronuzdan olduğu için mi tek başına verdiği kararları yargı denetimi dışında bırakıyorsunuz" dedi. MHP Grubu adına söz alan Ordu Milletvekili Rıdvan Yalçın, "Orduyu yıpratma çabalarının sürdürüldüğü bir ortamda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hiyerarşik yapısı dışındaki odaklardan emir alacak personelin doğuracağı mahzurların her zamankinden daha yüksek bir tehdit olarak mevcut olduğunu" belirterek, değişikliğin yeniden düşünülmesini istedi. BDP'li Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, orduların disipline tabi bulunduğunu, bu bakımdan diğer idari birimlerden ayrılmalarının doğal olduğunu kaydetti. AK Parti Grubu adına konuşan Ordu Milletvekili Eyüp Fatsa da binlerce kişinin ordudan ihraç edildiğini anımsattı.. Fatsa, "Bu kararların toplum vicdanını rahatsız ettiğini" söyledi.

İKİ MADDE DAHA GEÇTİ
Oylamaya CHP katılmazken, MHP katılarak ret oyu verdi. Yapılan oylamada 408 milletvekili oy kullandı. Madde 70'e karşı 336 oyla kabul edilirken, 1 milletvekili çekimser kaldı. Genel Kurul'da daha sonra "anayasanın devlette memur çalıştırılmasna" ilişkin hükümler içeren 13. maddesinin oylamasına 408 milletvekili katıldı. Oylamada 338 kabul, 70 ret oyu çıktı. Uyarma ve kınama disiplin cezalarını yargı denetimine açan 14. madde 336 oyla kabul edildi.

KÂĞITLAR HAVADA UÇUŞTU

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce'nin 14. madde görüşülürken, AKP'li Hüseyin Çelik'in Bakanlığı dönemindeki uygulamaları nedeniyle yüklü miktarlarda tazminat ödediğine ilişkin sözleri tartışma yarattı. İnce elindeki belgeleri iletmesi için AKP'li Mehmet Nil Hıdır'a uzattı. Hıdır'ın belgeleri fırlatması üzerine CHP'liler Hıdır'ın üzerine yürüdü.BİZE ULAŞIN