Ergin'den uzlaşma teklifi

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ''Türkiye için Fransız anayasasının yeni getirdiği modeli önerirseniz, ona da 'evet' demeye hazırız'' dedi.

Ergin, TBMM Genel Kurulunda Anayasa değişikliği teklifinin görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Erzincan Başsavcısıyla ilgili olayların yaşandığı dönemde bakanlığın sabaha karşı açıklama yaptığını belirten bir milletvekiline Ergin, ''O açıklama, saat 23.00 sıralarında ajansa verilmiş, ajans o saatte servis etmiştir'' karşılığını verdi.

Ergin, Erzincan Başsavcısı'nın tutuklanmasına ilişkin soruyu, devam eden soruşturma ve kovuşturmalara dönük olduğu için mevzuat gereğince cevap veremeyeceğini kaydetti.

Fransız anayasasında yapılan bir değişikliğe yönelik soruya karşılık Ergin, 2008'de yapılan değişikliğin, 2011'de yürürlüğe gireceğini belirtti. Fransa'da, kendilerinin öngördüğü formülün yürürlükte olduğunu ifade eden Ergin, hakim ve savcılar kurullarının ayrıldığını ancak senato, devlet ve meclis başkanlarının seçeceği üyelerin 2 katına çıkarıldığını belirtti. Ergin, ''Madem Fransız anayasasının yeni getirdiği modele iltifat ettiniz, Türkiye için Fransız anayasasının yeni getirdiği modeli önerirseniz, ona da biz 'evet' demeye hazırız'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN