'Para pazarlığı var'

CHP lideri Deniz Baykal, anayasa görüşmelerinde hükümetin BDP ile Hazine yardımı karşılığı pazarlık yürüttüğünü iddia ederek "Para pazarlığı yapılmaktadır" dedi. İstanbul Kartal'da tapu törenine katılan, Sebahat Akkiraz'ın konserini izleyen ve Neyzen Tevfik heykelinin açılışını yapan Baykal, şu mesajları verdi:
Bir Kürt açılımı dediler, milleti birbirine düşürdüler. Ermeni açılımı dediler. Ermenistan'da Türk Bayrağı'nı yakıp üstünde tepiniyorlar. Herkesle kardeş olmak isteriz ama olmayacak duaya amin diyerek milletin şerefini kimseye çiğnetmeyiz.
Anayasamız TC Anayasası'dır. Şimdi RTE Anayasası yapılıyor. Biz 12 Eylül Anayasası'nı değiştirmek ve Türkiye'yi kurtarmak istiyoruz ama yerine RTE Anayasası gelsin istemiyoruz.
Anayasa Mahkemesi'nin yapısına yönelik tartışmalı üç madde ile ilgili olarak ise hükümette bir telaş başladı. Öyle anlaşılıyor ki BDP ile ilişkilerini ciddi bir pazarlığa oturtma noktasına geliyor. Para pazarlığı yapılmaktadır. Partilere verilecek Hazine yardımı karşılığında anayasa üzerinden bir pazarlığın yürütülmekte olduğuna ilişkin haberler geliyor.
(ABD Başkanı Obama'nın konuşması) Başbakan memnuniyet, Dışişleri Bakanlığı ise 'kabul edilemez' değerlendirmesi yaptı. Türkiye'nin bu milli haksızlık karşısında tutarlı tek bir ses çıkaramamış olması üzücü.
(MHP lideri Bahçeli'nin çocuklara af önerisi) Affın, anayasanın eşitlik ilkesi nedeniyle genişleme ihtimali vardır. Tehlikeli bir gelişmeye sürükleyebilir.

BİZE ULAŞIN