'Yüksek Mahkeme' maddesine 331 oy

Anayasa Mahkemesi'yle ilgili 17. madde bugüne kadarki en düşük oy olan 331'le kabul edildi. Askere sivil yargı yolunu açan madde 337 oyla geçti

TBMM Genel Kurulu dün anayasa değişikliği teklifinin, askeri yargının görev alanını yeniden belirleyen 16. maddesi ve Anayasa Mahkemesi'nin 11 olan üye sayısını 17'ye yükselten 17. maddesini kabul etti. Değişiklik teklifinin 70'e karşı 337 oyla kabul edilen 16. maddesiyle darbe teşebbüsü içinde olan askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmalarının önü açıldı. 17. değişiklik maddesi ise bugüne kadarki en düşük oy olan 331 ile kabul edildi. 72 ret, 2 boş ve 2 geçersiz oy kullanılan 17. madde oylamasına AK Parti'den Murat Başesgioğlu ile Mevlüt Çavuşoğlu mazeret bildirerek katılmadı. Gazetemizin baskıya girdiği saatlerde ise 18. madde görüşmeleri sürüyordu. CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu'nun kürsüden "Kıvırtan Başbakan istemiyoruz" dövizi açması damgasını vurdu.

KÜFÜRLER UÇUŞTU

Kürsüye bir çantayla çıkan ve açtığı dövizlerle hükümetin ekonomik politikalarını eleştiren Kulkuloğlu kendisine gülen AK Partililere "Vatandaşın ağlanacak durumuna gülüyorsun. Vatandaş gösterecek sana" diye çıkıştı. Kulkuloğlu, Baykal ve Erdoğan'ın 2002'de bir TV programında dokunulmazlıkla ilgili sözlerini gündeme getirip "Kıvırtan Başbakan istemiyorum, ya sen" yazılı döviz açınca tansiyon yükseldi. Meclis İdare Amiri AK Partili Hüsrev Kutlu, kürsüye yürüdü ve mikrofona vurdu. AK Partili vekiller Ayhan Sefer Üstün, "Utanmaz", Mehmet Emin Tutan "Pis herif" diye bağırdı. AK Partili Cemal Öztaylan da önce "Gel sana etek giydireyim" sonra da "Yavşak" diye bağırdı. Bazı vekiller ortamı yatıştırırken, AK Partili Ömer Faruk Öz'ün CHP'li Metin Arifağaoğlu'na "Bu ülkenin Başbakanı, terbiyesiz herif" diye bağırarak üzerine yürümek istemesi ortamı yine gerdi. AK Partili Haluk İpek de CHP'li Kemal Anadol'a dönerek "Adamını çıkar hemen özür dilesin" dedi. Kulkuloğlu'nu kulis televizyonundan izleyen Başbakan Erdoğan, "Bu ne ya" diyerek tepki gösterdi. Erdoğan, gazetecilerin "Bir yorumunuz olacak mı?" sorusuna "Söylenen içeride söylendi" yanıtı verdi. Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilen değişiklik maddelerinin içeriği ise şöyle.

16. MADDE : Askere sivil yargı yoluna açan düzenlemeye göre askeri yargı, askeri mahkemeler ve disiplin mahkemeleri tarafından yürütülecek. Askeri mahkemeler, asker kişilerin işlediği askeri suçlar ile bunların asker kişilere karşı veya askerlik hizmet ve görevleriyle ilgili işledikleri suçlara ait davalara bakacak. Devletin güvenliğine, anayasal düzene ve düzenin işleyişine karşı suçlara ait davalar adliye mahkemelerinde görülecek. Siviller, savaş hali dışında askeri mahkemelerde yargılanamayacak.

17. MADDE: Anayasa'nın 146. maddesindeki düzenlemeyle Anayasa Mahkemesi'nin 11 olan üye sayısı 17'ye yükseliyor. Üyelerin 3'ünü Meclis, 14'ünü Cumhurbaşkanı atayacak. Cumhurbaşkanı; 3 üyeyi Yargıtay, 2 üyeyi Danıştay, 1 üyeyi Askerî Yargıtay, 1 üyeyi Askerî Yüksek İdare Mahkemesi, 3 üyeyi YÖK, 4 üyeyi üst kademe yöneticileri, serbest avukatlar, birinci sınıf hâkim ve savcılar ile en az beş yıl raportörlük yapmış Anayasa Mahkemesi raportörleri arasından seçecek.

18. MADDE: Anayasa Mahkemesi üyelerinin görev süresi 12 yılla sınırlandırılacak.

ÖNERGE KAVGASI
MHP'nin, yolsuzluklarla ilgili araştırma önergesinin dün görüşülmesine ilişkin grup önerisi AK Partili vekillerini oylarıyla reddedilirken, MHP Mersin Milletvekili Kadri Ural'ın iktidar partisi milletvekillerine yönelik, "Hepiniz şerefsizsiniz" sözleri üzerine AK Parti ve MHP'li vekiller birbirinin üzerine yürüdü. Ural'ın özür dilemesi tansiyonu düşürdü.

BİZE ULAŞIN