24 saat içinde iki kopya cinayet

İzmir'de 27 yaşındaki bankacı Esra, 23 saat sonra 22 yaşındaki üniversiteli Ayşe birbirlerine 150 metre mesafede kafalarına kurşun sıkılarak öldürüldü. İki cinayet de gece yarısı aynı yöntemle ve 7.65mm çapında mermiyle evlerine 50 metre kala işlendi

İzmir'de 27 yaşındaki bankacı Esra Yaşar ile 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Ayşe Selen Ayla, gasp için 23 saat arayla birbirlerine 150 metre mesafede öldürüldü. Kafalarına birer kurşun sıkılarak, cep telefonları ve çantaları gasp edilen kızların ikisi de evlerine giderken saldırıya uğradı. Cinayetlerin ikisi de gece yarısı ve 7.65 mm çapında mermiyle, evlerine 50 metre kala işlendi. Polis, iki cinayetin de aynı silah ve aynı kişi Cinayetlerin aynı silahla işlenip işlenmediğinin tespiti için mermi çekirdekleri incelemeye alındı. Kentin en sakin bölgelerinden biri olan Balçova'da halk büyük bir panik yaşıyor. Korku içindeki Balçovalılar, katil yakalanmadan, gece sokağa çıkmayacaklarını söylüyor.

İLK ÖNCE BANKACI ESRA
Adıyamanlı İsmet Yaşar, altı yıl önce işleri bozulunca emekli öğretmen eşiyle birlikte İzmir'deki Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Bölümü'nde öğrenim gören kızı Esra Yaşar'ın yanına taşındı. 2008'de özel bir bankada işe başlayan Esra Yaşar, Balçova'daki evinden geçen cumartesi günü akşam üzeri Narlıdere'deki teyzesini ziyarete gitti. Parası olmadığı için babasından 10 TL alan Esra, dönüşte saat 00.30'da Mithatpaşa Caddesi'nde otobüsten inerek, Kamelya Sokak'taki evine doğru yürümeye başladı. Eve 50 metre kaldığında arkasından gelen bir kişi, başına bir el ateş ederek onu öldürdü. Ardından da çantasını ve cep telefonunu alarak kaçtı. Balkonda kızını bekleyen babası silah sesini duyunca aşağıya indi. Olayı öğrendikten sonra "Allah rahmet eylesin" diyerek yukarıya çıkan baba, bir süre sonra polis kapıyı çalınca acı gerçeği öğrendi. Kütahyalı Ayşe Selen Ayla ise henüz 22 yaşındaydı. Eczacı annesi ve inşaat mühendisi babası ve AK Parti İl Yönetim Kurulu üyesi olan Serter Ayla'nın tek kızıydı. Kızının tek hayali de mimarlık eğitimi alıp, babasıyla birlikte çalışarak yaşadıkları kente şehircilik alanında hizmet vermekti. Öğrenim hayatı birinciliklerle dolu olan ve Anadolu Öğretmen Lisesi'ni de başarıyla bitiren Ayşe Selen Ayla, hayalini gerçekleştirmedeki ilk adımı atarak İzmir Ekonomi Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nü kazanmıştı. İki arkadaşıyla birlikte Balçova'daki okuluna birkaç yüz metre mesafede bir villanın alt katını kiralamıştı. Genç kız, ilk cinayetten 23 saat sonra, önceki gece evine 500 metre mesafedeki marketten çilek ve yumurta aldıktan sonra, ilk olayın yaşandığı sokağın bir sokak ötesinde evine gitmek üzere tek başına yürümeye başladı. Aynı olduğu sanılan saldırgan, Ayşe Selen Ayla'yı da başına bir el ateş ederek öldürüp, çantasını ve cep telefonunu alarak kaçtı. Olay, bölgedeki bir eczanenin güvenlik kamerasına yansıdı.

SALDIRGAN KAMERADA

Polisin el koyduğu görüntülerde genç kıza arkadan yaklaşan 1.80 boylarında, esmer, jöleli siyah saçlı, kot pantolon, siyah mont ve spor ayakkabılı saldırganın, hiç konuşmadan tabancayla başına ateş ettiği ve ardından da çantasını alıp, koşarak kaçtığının yer aldığı öğrenildi. Kurşunun genç kızın başının sağından girip, sol tarafından çıktığı belirlendi. Polis, bir sokak ötede genç kıza ait bir su şişesi ile bazı alışveriş fişlerini, kişisel eşyalarını ve 50 TL'sini buldu. Silah sesi üzerine pencereye çıkan mahalle sakinlerinin de saldırganı gördüğü öğrenildi. Bu arada ev arkadaşlarının, Ayşe Selen Ayla geç kalınca, olaydan hemen sonra genç kızın telefonunu aradığı, saldırganın da koşarken nefes nefese telefonu açtığı ve daha sonra kapattığı bildirildi.

İDAM CEZASI İSTEDİ
Kızlarının cenazesini almak için Kütahya'dan İzmir'e gelen baba Sertel Ayla ve anne Hatice Ayla, tek çocuklarını kaybetmelerinin acısını yaşıyordu. Serter Ayla, "Türk adaletine güveniyorum, katili bulsunlar. Güvenlik güçlerinin katili bulacağına eminim. Başbakanımızdan, bakanlarımızdan, milletvekillerimizden rica ediyorum, idam cezası tekrar konulsun. Kendilerinden bunu istiyorum. ABD'de de idam cezası var, başkaları yanmasın ben çok kötü yandım. Caydırıcılık olmalı" dedi.

BALÇOVA'DA HERKES KORKUYOR
Atilla Calbuldak (59- Emekli): Silah sesi sonrası bir kişinin koştuğunu gördüm ancak eşkalini görmedim. Sokağa çıkamaz olduk.
Yasemin Kundaş (36- Ev kadını): Semtimizde düne kadar hırsızlık bile olmazdı. Akşamları alışveriş merkezlerine tek başına gidip gelirdik, şimdi sokağa bile çıkamaz olduk. Bu katil yakalanmadan balkona bile çıkmayız.
Asuman Erler (56) (Ev Kadını): Kızım artık okula gitmeye, hatta balkona bile çıkmaya korkuyor. Ancak 7'den 70'e herkes korkuyor.
Asiye Çağlayan: (40) Ev Kadını): İki çocuğum var, ilk öldürülen bankacı Esra Yaşar, benim komşumdu, ikinci cinayet sonrası, çocuklarım da ben de korkuyoruz. Çocuklar ana caddede otobüsten indiklerinde karşılamaya biz gideceğiz.

Fatih ŞENDİL - Metin BURMALI - İhsan TUNÇOĞLU - Metin HARIKÇI /SABAH

BİZE ULAŞIN