Bilge köyü katliamında 6 sanığa 44 müebbet

Aralarında çocukların da olduğu 44 kişiyi öldüren sanıklardan 6'sı 44'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı

Mardin Bilge köyünde yaşanan katliam davasında 6 sanık, 'canavarca hisle, planlayarak 44 kişiyi öldürmek' suçundan 44'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis, yaşı küçük olan bir sanığa da 44 kez 15 yıl hapis cezası verildi. Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde, geçen yıl Sevgi Çelebi ve Habip Arı'nın nişan töreninin yapıldığı düğün evini basarak 7'si çocuk 44 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutulan 13 sanık dün karar duruşmasına çıktı. Güvenlik gerekçesiyle Çorum Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın önceki duruşmasında, Cumhuriyet Savcısı Hakan Ceran, yapılan araştırma ve dinlenen tanık beyanlarına göre katliama katıldıkları tespit edilen 'Şıh Mehmet' lakaplı Mehmet Çelebi, Süleyman Çelebi, Ömer Çelebi, Abdülhakim Çelebi, Mehmet Emin Çelebi ve Mehmet Sait Çelebi'nin 44 kişiyi öldürmek suçundan 44'er kez müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etmişti. Dünkü duruşmada da mahkeme heyeti savcının değerlendirmesini aynen kabul ederek, 6 kişiyi 44'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Sanıklardan olay tarihinde 14 yaşında olan Mehmet Çelebi'nin oğlu M.Ş.Ç. de yine 'canavarca hisle ve planlayarak 44 kişiyi öldürmek" suçlamasıyla 44 kez 15'er yıl hapis cezasına çarptırıldı. Evinde bomba bulundurmak suçundan tutuklu yargılanan Ahmet Çelebi'ye 15 yıl hapis cezası verilirken 'havaya ateş ederek halk arasında korku ve panik yaratmak' suçuyla tutuksuz yargılanan Mustafa Çelebi de 6 ay hapse mahkum oldu. Tutuksuz yargılanan Mehmet Ali Çelebi, Ali Çelebi, Abdülkadir Çelebi ve Ahmet Çelebi ise beraat etti.

"İMRALI' YA GÖNDERİN BARİ"
Cezaların açıklanmasının ardından tutuklu sanıklar "Adalet istiyoruz. Cezalar verilirken delillere bakmadılar, biz bu cezaları hak etmedik" diyerek mahkeme başkanına bağırdı. Duruşma sonrası cezaevi aracına bindirilmek istenen sanıklar bu kez, "Bu kadar ceza verdiniz hiç olmazsa İmralı'ya gönderin de rahatlayın" diyerek görevli inzibatlarla tartıştı. Sanıkların avukatı Eşref Kaya cezanın çok ağır olduğunu ve kararı temyiz edeceklerini söyledi. Bilge Köyü Muhtarı Abdurrahman Çelebi ise "Adalet yerini bulmuştur"dedi. Ailesinden 23 kişiyi kaybeden Mekiye Çelebi ise verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını az bulduğunu ve zanlıların idam edilmelerini istediğini söyledi.
.BİZE ULAŞIN