'Ermenistan sürecinde 3 hedefte ısrarcıyız'

Bakan Davutoğlu: İlişkiler normalleşecek, üçüncü bir ülkenin gölge etmesine izin verilmeyecek, ortak tarihler paylaşılacak

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Ermenistan'la ilişkilerinde hedeflerinden vazgeçmeyeceğini söyledi. Ermenistan'la ilişkilerdeki gelişmeler ve ABD Başkanı Barack Obama'nın 24 Nisan açıklaması konularında gibi konularda Meclis'i bilgilendiren Davutoğlu, bundan sonra atılacak adımlar konusunda tam bir koordinasyon bulunduğunu söyledi. Davutoğlu, Türkiye'nin Ermenistan'la ilişkilerde 3 hedefi gerçekleştirmek istediğini belirterek şunları anlattı: "Birinci hedef, Türkiye-Ermenistan ilişkileri normalleşecek. Buna paralel olarak Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarında işgal bitecek. Türkiye-Ermenistan sınırı açıldığı gibi Ermenistan-Azerbaycan sınırı da açılacak ve Türkiye ile Orta Asya arasında bir koridor açılacak. İkinci olarak konunun ABD dahil herhangi bir üçüncü ülke gölgesinde gelişmesine izin vermeyeceğiz. Üçüncü olarak Türk ve Ermeniler dünyanın neresinde karşılaşırsa karşılaşsın sadece acıları değil, ortak tarihi de paylaşacaklar."

BAYRAK YAKMAYA TEPKİ

Ermenistan'ın başkenti Erivan'da Türk bayrağı yakılmasına da tepki gösteren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Biz bu kadar barışçıl bir perspektifi sürdürürken, Ermenistan'da bazı kendini bilmezlerin bayrağımıza ve devlet sembollerimize yönelik saldırılarını kınıyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN