Herkes aynı sayıda şafak sayacak

Halen bakaya durumdaki bir buçuk milyona yakın kişiyi ilgilendiren düzenlemede askerlik süresi 10 ya da 12 ay olarak planlanıyor. Önümüzdeki günlerde hükümete sunulması beklenen yasal düzenlemede yedek subaylık kaldırılırken, er ve erbaşlar geri plandaki hizmetlerden uzaklaştırılacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile yaptığı görüşme sonrası "Bedelli Askerlik" konusu şimdilik kapanmıştı. Ancak görüşme Hükümet ve TSK'nın askerlik hizmetinde standart oluşturmasına yarayacak gibi… Halen bakaya durumda bir buçuk milyona yakın insan var. Yeni düzenlemede askerlik süresi 10 ya da 12 ay olarak planlanıyor, yedek subaylık kaldırılıyor, er ve erbaşlar geri plandaki hizmetlerden uzaklaştırılıyor; yani ne patates soyuyor ne de saç traşı yapıyor.

Bunlar arasında askerlik sistemine ilişkin planlanan en önemli düzenleme "tektip askerlik uygulaması"... Uzun süredir çalışması yapılıyor ve TSK'da zafiyet yaratmayacak şekilde en kısa sürede bu sisteme geçilmesi planlanıyor. Üniversite mezunları için uygulanan kısa dönem veya yedek subaylık uygulamasına da böylece son veriliyor.

ASKERE, PATATES SOYMAK YOK

Bazı meslek gruplarının temel eğitim sonrası görev yerlerinde askerlik hizmetini tamamlamasının da öngörüldüğü çalışmada en önemli unsur TSK'daki iş gücü kaybı olarak biliniyor. Ancak bunun içinde bir planlama yapılacak. Genelkurmay Başkanlığı, halen orduevi ve karargâhlarda yapılan bazı işleri sözleşmeli personele devredecek.

Geri görev olarak bilinen garsonluk, aşçılık, berberlik gibi işleri er ve erbaşlar yapmayacak. Bu hizmetler dışarıdan alınacak. Böylece askerler askerlik yapabilecek ve asker ihtiyacı sayısı önemli oranda düşürülecek. Bu çalışmanın kamuoyundaki beklentileri karşılaması ve belirsizliği ortadan kaldırması amaçlanırken, halen 40 bini polis olmak üzere bakaya durumdaki bir buçuk milyon erkeğin ise hızla askere alınması beklentiler arasında yer alıyor.

PROFESYONEL ORDU

Son yapılan askerlik süresi düzenlemesi, Genelkurmay'ın asker ihtiyacının yüzde 17'sini kaybetmesine yol açmıştı. "Geleceğin ordusu"nun yapılanmasında da aynı zaafiyetin yaşanmaması için ilk başta 6 tugayın tamamen profesyonelleşmesi çalışmalarına başlanacak. Genelkurmay Başkanlığı'nın masasındaki yapısal düzenlemeler iki temel üzerine oturuyor: Birincisini, bir süre önce yaşama geçen profesyonel ordu yapılanması, ikincisi ise tek tip standart sürede askerlik… Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı 5, Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı 1 komando tugayı, 2010 yılının Temmuz ayında tamamen profesyonelleşecek. Bu tarihten itibaren bu tugaylarda er ve erbaş istihdam edilmeyecek.

YEDEK SUBAYLIK DA KALKACAK


Bu arada yedek subaylığın kaldırılması ise çok sayıda yapıyı da ortadan kalkıyor. Yedek subay olarak bir yıl askerlik yapanlara ödenen maaşlar ve tüm yasal kesintiler bitiyor. Bu tip askerler için OYAK'a yapılan kesinti ile bazı milletvekillerinin bu grup üzerinden emekli olmasının da kapısı tamamen kapatılmış oluyor. Tek tip askerlik uygulamasıyla yapılan bu tasarruf, profesyonel ordunun yapılanmasında harcanacak.

Askeri yetkililer, bedelli askerliğin önünün tamamen kapatılmadığını ifade ediyor. Ön koşulun terörle mücadelede ciddi bir yol alınması olduğunun altını çiziyorlar. Yapılan çalışmalar sonuç verir de profesyonel orduya geçiş sağlanabilirse TSK'nın asker ihtiyacı zaten azalacak. Yetkililer bu durumda bedelli askerliğin tekrar gündeme gelebileceğini söylüyorlar.

BİZE ULAŞIN