'Yüce Divan'lık listesi uzatıldı

TBMM Başkanı, Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ile Jandarma Komutanı Yüce Divan'da yargılanacak

Meclis Genel Kurulu, Anayasa Mahkemesi'nin "görev ve yetkilerini" düzenleyen 19. maddeyi kabul etti. Anayasa Mahkemesi'ne kişisel başvuru yapma hakkı veren düzenleme ile Meclis Başkanı, Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları ile Jandarma Genel Komutanı'nın Yüce Divan'da yargılanması hükmü getirildi. 402 milletvekilinin katıldığı 19. madde oylamasında 337 kabul çıktı. 69 milletvekili ret oyu verirken 1 milletvekili de çekimser oy kullandı. Teklifin görüşmeleri sırasında CHP Grubu adına söz alan Konya Milletvekili Atilla Kart, komutanların Yüce Divan'da yargılanacak olmalarının sakıncalı olduğunu belirterek "Bu durum, yargı sistemine kaos getirecektir" dedi. Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'nun bir makalesinde "Anayasa Mahkemesinin Yüce Divan yetkisinin olmaması gerekir" dediğini anımsatan Kart "Siyasiler, yakın dönemdeki sözlerini inkar etmek, ayaklar altına almak pahasına anayasa değişikliğini canla başla savunuyorlarsa, onun hukuk ve yargıyla ilgili olmayan boyutu ortaya çıkıyor" yorumunu yaptı. Burhan Kuzu ise şimdi daha farklı düşündüğünü söyledi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, anayasa değişikliği ile "Habur'daki açılış merasiminin devam ettirilmek" istendiğini iddia etti. AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç ise bu eleştirilere "Anayasa değişikliğinin Habur'la, şurayla burayla ilgisi yoktur" dedi. BDP adına konuşan Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal da "Generallere neden böyle bir ayrıcalık tanınıyor? Onlar da paşa paşa sivil mahkemelerde yargılansınlar" dedi. Soru-cevap bölümünde de milletvekillerinin eleştirileri sürerken, MHP Antalya Milletvekili Hüseyin Yıldız, "Bu madde Genelkurmay Başkanı'nın da ifade ettiği asimetrik propagandanın bir parçası. Acaba e-muhtırayı hazırlayarak sizi iktidara taşıyan genelkurmay başkanını Yüce Divan zırhına mı almak istiyorsunuz?" diye konuştu.

20 VE 21. MADDELER DE GEÇTİ

Genel Kurul'da görüşülen 20. madde ise 338 oyla kabul edildi. Oylamada 408 milletvekili oy kullanırken, 70 ret oyu verildi. Yapılan değişiklikle, Anayasa Mahkemesi iki bölüm ve Genel Kurul'lu hale getiriliyor. Siyasi partilere ilişkin dava ve başvurulara, iptal ve itiraz davalarına Yüce Divan sıfatıyla yürütülecek yargılamalara, Genel Kurul bakacak. Bireysel başvuruları ise diğer bölüm karara bağlayacak. Bu arada Başbakan Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli oylama sırasında selamlaştılar. Teklifin 21. maddesine 338 kabul, 79 ret oyu çıktı. Maddeyle, Anayasa'nın Askeri Yargıtay'a ilişkin düzenleme içeren 156. maddesinde değişiklik yapılıyor. Buna göre, Askeri Yargıtay üyelerinin disiplin ve özlük işlerinde askerlik hizmetinin gereklerine bakılmayacak. Bunun için hakimlik teminatı esasları dikkate alınacak.

BİZE ULAŞIN