Baykal: Sonuna kadar mücadele

Baykal, anayasa konusundaki kararlılıklarını, Churchill'in Hitler için söylediği "Dağda denizde sonuna kadar mücadele edeceğiz" sözleriyle anlattı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, anayasa değişikliği ile ilgili olarak hükümete rest çekti. Baykal, dün CHP grubunda şu mesajları verdi:
ANAYASA PROJESİ ÇÜRÜDÜ: Anayasa değişikliği ile ilgili balon sönmüştür. Gelinen noktada herkes, "Bu anayasa projesi Türkiye'nin ihtiyacı değildir" diyor. Rıza Türmen, Sami Selçuk gibi hukukçular bunu söylüyor, Çek asıllı Amerikalı anayasa hukukçusu "İşin özü üç maddedir, Anayasa Mahkemesi'nden döner, ben olsam 'hayır' veririm" diyor. Daha birinci tur bitmeden Anayasa projesi siyaseten çürümüştür.
HAYSİYET ŞAHLANMASINA İHTİYAÇ VAR: 1 Mart tezkeresini CHP'li, AKP'li bağımsız hep birlikte reddettik. Şimdi yine böyle bir ihtiyaç var, haysiyet şahlanmasına ihtiyaç var. Şimdi yine CHP'lisi, AKP'lisi "Bu dayatmalarla bu olmaz" diyeceğiz.
KEYFİMİZDEN GÖTÜRMÜYORUZ: Bize "Anayasa Mahkemesi'ne götürmeyin" diyorlar. Keyfimizden değil, anayasaya aykırı olduğu için gidiyoruz. Bunu yüzleri kızarmadan nasıl teklif edebilirler, anlamıyorum.
SONUNA KADAR MÜCADELE: II. Dünya Savaşı'nda (İngiltere Başbakanı) Churchill, Hitler'le ilgili olarak "Dağda derede, denizde ovada sonuna kadar mücadele edeceğiz" demişti. Biz de anayasa değişikliğini önlemek için parlamentoda, referandumda, Anayasa Mahkemesi'nde sonuna kadar mücadele edeceğiz.
'YAK' DA DİYEBİLİRDİ: Başbakan 23 Nisan'da çocuğa "Yetki sende, istediğini as, istediğini kes" diyor. Başbakan kafasındaki, zihnindeki anlayışı ortaya koymuş. İyi ki, 'as ve kes'de kalmış. Sivas'taki olaylar gibi 'yak' da diyebilirdi.
BEDELLİ ASKERLİK TARTIŞMASI: 8 yıldır başbakansın, olayı biliyorsun. Genelkurmay Başkanı ile görüştükten sonra mı olmayacağını öğrendin?
ERMENİ MESAJI: 24 Nisan'da ABD Başkanı Obama açıklama yaptı, Başbakan "Türkiye'nin hassasiyetlerini dikkate almış" dedi. Dışişleri Bakanı tam tersini açıkladı. Başbakan, Türk kamuoyuna karşı Obama'nın avukatlığını yapıyor.

BİZE ULAŞIN