Kurbanının babasıyla berber kapısında karşılaştı

Katil zanlısının komşuları şaşkın: "Çok efendiydi. İnanamıyoruz." Mahalle berberi de "Kurbanlardan Esra'nın babası bizden çıkarken, o içeri girdi. Çok tedirgindi" dedi

Katil zanlısı Hamdi Ayri'nin yaşadığı Meşe Sokak sakinleri şaşkın ve tedirgin... Mahalleli'nin "Kendi halinde bir adamdı" dediği zanlıyla ilgili en ilginç detaylarından biri, Korutürk Mahallesi'nde bulunan 'Bay Özer' adlı erkek kuaföründe yaşanmış. Kuaförde çalışan Abdulrahman Kuktay, zanlının kendilerine tıraş olmaya geldiği sırada, kurbanlarından Esra Yaşar'ın babası İsmet Yaşar'la karşılaştığı anı şöyle anlatıyor: "Hamdi Ayri, saat 19.30 sıralarında saç tıraşına geldi. Ne acıdır ki önceki gece öldürdüğü Esra Yaşar'ın babası da ondan yarım saat önce kuaföre gelerek tıraş olmuştu. İsmet bey dükkânımdan çıkarken, Ayri içeri giriyordu." Kuktay, katil zanlısı Hamdi Ayri'nin berber koltuğunda sürekli terlediğini, çok sıkıntılı göründüğünü de belirterek, "Montunu bile çıkarmak istemedi" dedi.

20 YILLIK BALÇOVALI

Katil zanlısı Hamdi Ayri'nin, Mardin Nusaybin nüfusuna kayıtlı olduğu, ailesiyle birlikte yaklaşık 20 yıldır İzmir Balçova'da yaşadığı anlaşıldı. Daha önce Kaktüs Sokak'ta oturan zanlının, 2000'de Korutürk Mahallesi Muhtarlığı'na aile sicil beyannamesi vererek Meşe Sokak'a taşındığı belirlendi. Annesiyle babasının boşandığı, anne Samya Ayri'nin kış aylarında İzmir'de, yazın ise Mardin'de oturduğu öğrenildi. Babası Süleyman Ayri'nin de İzmir'de şoförlük yaptığı belirtildi. Meşe Sokak'ta oturanlar, haberi alınca büyük şok yaşadı. Zanlıyı tanıyanlardan Sibel Arput, "Koynumuzda yılan beslemişiz. Oysa o kadar sakin bir çocuktu ki... Kafasını kaldırıp bakmazdı. Annesi Türkçe konuşmayı bilmiyordu. Cinayetten sonra da hep biri bizi izliyormuş gibi geliyordu. Meğerse katil tam karşımızdaki apartmanda oturuyormuş" dedi. Yine mahalle sakinlerinin söylediğine göre, Hamdi Ayri çalıştığı Kuşadası'ndan, cuma akşamı Balçova'ya döndü. Elinde 2 valiziyle mahalleye gelen katil zanlısı kahvehanede oturup çay içti.

'İLK KURBAN OLACAKTIM'
Katil zanlısı Hamdi Ayri'nin alt kat komşusu Namık Cihan da "10 yıldır aynı apartmanda oturuyoruz. Çok saygılıydı. Eşimle konuşurken kafasını dahi kaldırmazdı" dedi. Polisin ilk günden bu yana katil zanlısını mahallede aradığı da öğrenildi. Korutürk Mahallesi'nin 22 yılllık muhtarı Ekrem Esenlik, "Polis mahallede oturan 28 bin kişinin dosyasını didik didik taradı. Görgü şahitlerinin ifadesi doğrultusunda yaşları 20 ile 35 arasında değişen kişiler üzerinde, son olarak Ayri ailesine yoğunlaştı" dedi. Öte yandan Hamdi Ayri'nin, cuma gecesi saat 20.00 sıralarında, yine Korutürk Mahallesi Poyraz Sokak'ta A.Ö. adlı genç kızı takip ettiği ortaya çıktı. A.Ö. yaşadığı korku dolu anları şöyle anlattı: "Sokağın başında gördüm. Gözlerini dikmiş bana bakıyordu. Sapık sandım. Bakkala girdim. O da peşimden geldi. Bakkala, 'Önce beyefendiyle ilgilenin' dedim. 1 kilo nohut aldı. Korktum. Hemen erkek arkadaşımı çağırdım. Gelip beni aldı. O da, erkek arkadaşımı görünce öfkeli bir şekilde ayrıldı. Bir gün sonra bankacı kız, sonra da öğrenci kız öldürüldü. Polise bildiklerimi anlattım. İlk kurban ben olacakmışım."

'KATİL UZAKTA SANIRKEN, YANI BAŞIMIZDA ÇIKTI'
Mahalle sakinleri, "Çok saygılı biriydi, hâlâ onun katil olduğuna inanamıyoruz" diyerek şaşkınlığını dile getirirken, berberde çalışan Abdurrahman Kuktay, "İlk kurbanı Esra'nın babası çıkarken o geldi. Gergindi, montunu bile vermek istemedi" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN