Oyak'a suç duyurusu

Danıştay saldırısı öncesi güvenlik kameralarının görüntü kaydettiği hard disk üzerinde ve DVD'ye kopyalanması sırasında eksik kopyalama yapıldığının bilirkişi raporuyla ortaya çıkmasının ardından Adalet Platformu Başkanı Adem Çevik, Oyak Savunma ve Güvenlik AŞ yetkilileri ile Sıhhiye Orduevi'nin güvenlik kamera sorumluları hakkında suç duyurusunda bulundu.

Adem Çevik, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilmek üzere Üsküdar Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı suç duyurusunda şüpheliler hakkında "Darbeye teşebbüs, TBMM'nin yasama faaliyetlerini engellemek, suç delillerini yok etmek, değiştirmek ve gizlemek, gerçeğin meydana çıkmasını engellemek, suç işlemek maksadıyla organize çete kurmak, Danıştay baskının yapılmasına yardım ve yataklık etmek, 288, 281 ve 282. maddeye aykırılık, yargıya baskı yapmak emir ve talimat vermek, adam öldürmeye sebebiyet vermek, görevi kötüye kullanmak, vatana ihanet, teröre yardım ve yataklık, kaos, işsizlik vb. ekonomik psikolojik travmatik zararlar verilmesi, inanca baskı, inanca hakaret, görevi kötüye kullanmak ve ihanet, ihalesiz lisanssız güvenlik faaliyetinde bulanmak, fesat ve adam kayırmak" suçlamalarında bulundu.

Adem Çevik dilekçesinde, "Söz konusu darbelerde ve planlarında ve darbe teşebbüslerinden Danıştay baskınında, eylemlerde ve planlarında öngörülen anayasal düzeni ortadan kaldırmak ve teşebbüs etmek, bombalama, cinayet, provokasyon, kumpas, tehdit şantaj ve benzeri gibi fiilerden başka CMK'nın 233. maddesi çerçevesinde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tümü gibi ben de zarar gördüm ve görmekteyim." ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN